ورود/ثبت نام

صنایع چوبی

صنایع چوبی
تامین مصنوعات چوبی

فهرست مطالب

کشور های مختلف جهان بر اساس فرهنگ و ساختار جامعه مقدار مشخصی از محصولات چوبی را تولید میکنند.

عموما کشور هایی که بزرگترین تولید کنندگان محصولات چوب هستند، خود نیز از بزرگترین مصرف کنندگان محصولات چوبی میباشند.

آمریکا، چین، روسیه، برزیل، کانادا، اندونزی، سوئد، فنلاند، آلمان و هند به ترتیب از ۳ تا ۱۸ درصد چوب های خام را تولید میکنند.

در اینجا کارشناسان خادم لجستیک با بهره مندی از ارتباطات خود در حوزه ی تامین و دانش خود در شناخت انواع گوناگون چوب خام و صنعتی، بهترین پیشنهاد هارا برای تامین کالای مورد نیاز شما و حمل آن از هر نقطه جهان به مقصد منتخب شما، امکان پذیر مینماید.

معرفی و دسته بندی کالا

تعاریف مختلف چوب:

تعریف تجاری چوب

چوب بین مغز و پوست در قسمت های مختلف درخت قرار دارد مانند ساقه،ریشه،شاخه،تنه که می توان به صورت خام برای مصارفی چون ساخت انواع مبلمان و وسایل دکوری و به صورت فراورده شده برای ساخت انواع صفحات چوبی که به ارزش و مرغوبیت آن افزوده می شود مورد استفاده قرار داد.

تعریف شیمیایی چوب

چوب یک ماده آلی که شامل ترکیبات پلی ساکاریدی و فنلی می باشد که مهم ترین پلی ساکارید آن سلولز و مهم ترین ترکیب فنلی آن لیگنین است. چوب یکی از پیچیده ترین ترکیبات شیمیایی دارا می باشد، که ازعناصری مانند: اکسیژن (۴۴ درصد ) ، کربن (۴۹ درصد ) ،هیدروژن (۶ درصد )، سلولز (۴۰ تا ۵۰ درصد )، همی سلولز (۱۰ تا ۳۰ درصد )، لیگنین (۲۰ تا ۳۰ درصد ) تشکیل یافته است. لیگنین در ساختمان چوب نقش سیمان و سلولز نقش ماسه را ایفا می کند.

تعریف چوب از منظر گیاه شناسی

چوب حاصل زندگی گیاهان گونه چوبی است از عالم گیاهی بازدانگان مانند گنتال ها،سیکادها،ژینکیوها وکنیفرها که ساختمان آن دارای بافت ثانویه چوبی،آوندی،چند ساله،تنه قابل توجه باشد و چوب در بین مغز و کامبیوم ساقه،ریشه،شاخه قرار گرفته است که وظیفه استحکام،نگهداری،هدایت شیره خام از ریشه به سمت تاج درخت و انتقال به برگ هارا به عهده دارد.

تعریف صنعتی چوب

چوب یک ماده سازمان یافته جامد متخخل فیبری شکل، نایکسان و ناهمگن که حاصل تغییرات محیط زیست و زندگی درخت است

تعریف از نظر چوب شناسی

چوب ماده ای است آلی،جامد، متخلخل، ناهمگن نایکسان با خواص فیزیک و مکانیکی مانند دفع و جذب رطوبت ،اکوستیک، خمش، فشار، کشش و غیره است که حاصل فعالیت گیاهان چوبی است.

تعریف چوب از نظر خواص مکانیکی

چوب برخلاف مواد های دیگر یک ماده تجدید شونده است و می تواند نیروهای وارده مانند مقاومت خمشی،مقاومت فشاری،مقاومت کششی،ضربه پذیری،سختی،مقاومت برشی را تحمل کند و به همین علت در ساخت انواع سازه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد

تعریف چوب از نظر خواص فیزیکی

چوب یک ماده خام طبیعی است که بعد سنگ و نفت جایگاه سوم را در جهان به خود اختصاص داده است و دارای ویژگی های فردی که شامل: رنگ، بو، مزه، نقوش(شکل ظاهری)، جرم مخصوص، میزان رطوبت(همکشیدگی و واکشیدی) و عکس العمل چوب در برابر صوت،الکتریسیته،حرارت که قابل محاسبه است.

انواع مختلف چوب

چوب راش، چوب ملچ، چوب افرا، چوب گردو، چوب چنار، چوب تبریزی، چوب بلوط، چوب ممرز، چوب گیلاس، چوب نراد، چوب کاج ،چوب ساج، چوب ماهون، چوب زبان گنجشک، چوب اقاقیا، چوب سرخدار، چوب فندق.

درختانی که برگ های خود را در تمام طول سال حفظ کرده‌اند دارای چوب نرم هستند و درختانی که در فصل پاییز برگ های خود را از دست می‌دهند ، دارای چوب سخت هستند.

برای مثال چوب نرم می‌توان به درختانی مثل سرو، صنوبر، توسکا و کاج اشاره کرد و برای چوبهای سخت نیز می‌توان به درختانی مثل گیلاس، راش، بلوط و گردو اشاره کرد .

هر دو نوع چوب می‌توانند در انبوهی از کاربردها مورد استفاده قرار بگیرند ،اما با توجه به زیبایی بیشتر چوب های سخت، این نوع چوب در دکوراسیون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

به دلیل اینکه بیش از ۸۰ درصد از کل چوبهای مورد استفاده در صنعت از چوب های نرم هستند، در بیشتر کاربردهای ساختمانی از چوب های نرم استفاده می گردد. برای مثال برای ساخت ام دی اف نیز از چوب های نرم استفاده می شود.

و از لحاظ قیمت در بازار، چوب های سخت حجم کمتری از بازار را تشکیل می دهند و همینطور کمتر در دسترس قرار دارند، دارای قیمت بیشتری نسبت به چوب های نرم هستند.

همینطور یکی دیگر از دلایلی که قیمت چوب سخت بیشتر از چوب نرم است ،این حقیقت است که میزان رشد چوب های سخت بسیار کند تر از از چوب های نرم است.

مزایا و معایب استفاده از چوب چیست؟

مزایای استفاده از چوب:

ابزار و ماشین آلات صنعتی به سادگی بر روی آن کار می کنند.

چوب در مقایسه با فولاد به نسبت وزنش مقدار بار بیشتری را تحمل می کند.

برخلاف بسیاری از مواد دیگر، چوب در مواد شیمیایی ضعیف ( رقیق ) مقاوم است. برای مثال: چوب درختان سرخ بسیار بادوام و نسبت به وزنش بسیار محکم بوده و برای ساخت تانکرهای ذخیره مواد شیمیایی استفاده می شود.

عایق الکتریسیته و حرارت می باشد ( در واقع هوایی که بین بافت سلولی حبس شده چوب را بهترین عایق های حرارتی که تاکنون برای مواد ساختمانی شناخته شده کرده است.

ضایعات کمتری نسبت به معدن کاری و تولیدات معرفی در هنگام تبدیل دارد و نیز در هنگام تبدیل به سایر مواد مانند آلیاژها و فلزات انرژی کمتری مورد نیاز است.

معایب استفاده از چوب:

چوب زود می سوزد .

در برابر حمله بیولوژیکی مانند: حشرات، قارچ‌ها و جانوران مقاومت خوبی ندارند.

در اثر تغییرات رطوبت محیط هم کشیده و با کشیده می‌شود و مقاومت آن در برابر نیروها در تمام جهت‌ها یکسان نیست و بدین جهت در برخی کاربردها از فولاد و پلاستیک به جای چوب استفاده می شود.

چوب را می توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم نمود. چوب طبیعی به چوب درختان جنگلی می گویند که دارای رنگ و بافت طبیعی می باشد و در انواع مختلف یافت می شوند.

چوب های مصنوعی حاصل فرآوری چوب طبیعی می باشند و به دلیل مقاومت در برابر نفوذ آب، حرارت، گرد و غبار و تنوع بالا به نسبت چوب طبیعی کاربرد بیشتری دارند.

قیمت چوب مصنوعی در مقایسه با چوب طبیعی مقرون بصرفه تر است. چوب مصنوعی نوعی از مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف نظیر MDF، پلی وود، نئوپان و اچ دی اف تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند...

قیمت چوب مصنوعی در مقایسه با چوب طبیعی مقرون بصرفه تر است. چوب مصنوعی نوعی از مصالح ساختمانی است که در انواع مختلف نظیر MDF، پلی وود، نئوپان و اچ دی اف تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

کارشناس

آقای شکرریز

09123456574

فرم درخواست مشاوره از کارشناس