به منظور اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان مصوب 11/2/1401 و توسعه زنجیره ارزش تولید و عبور از خام‌‍فروشی، صادرات کلیه مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی مندرج در فهرست تصویب‌نامه هیات وزیران راجع به بند (ص) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور منطبق بر قانون جهش تولید دانش‌بنیان در تمام نقاط کشور مشمول مالیات بر درآمده شده و از ابتدای سال 1402، نیم درصد (5/0%) به ماخذ ارزش صادراتی این کالا ها به عنوان عوارض صادراتی افزوده خواهد شد. میزان قطعی این عوارض در دستور‌العملی که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت نفت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ظرف دوماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون تهیه میشود و به تصویب هیات وزیران میرسد، تعیین خواهد شد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است نسبت به وصول منابع حاصل از این بند، همچنین مالیات بر درآمد موضوع بند (ص) تبصره (6) قانون بودجه سال 1401 کل کشور و نیز حقوق ورودی (مطابق بند (د) ماده (1) قانون امور گمرکی مصوب (22/8/1390) کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات، قطعات، مواد اولیه و واسطه‌ی تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی اقدام نماید.

حقوق گمرکی این موارد پس از ابلاغ این قانون به ماخذ یک درصد (1%) تعیین میشود

کلیه منابع حاصل از عوارض صادراتی موضوع این بند به ردیف درآمدی شماره 110520، مالیات موضوع بند (ص) تبصره (6)  قانون بودجه سال 1401 کل کشور به ردیف درآمدی شماره 110518 و حقوق ورودی ماشین‌آلات، تجهیزات و قطعات تولیدی، صنعتی، معدنی، کشاورزی به دریف درآمدی شماره 110520، 110518، 110418 جهت اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان در اختیار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری قرار میگیرد. دبیرخانه شورا موظف است گزارش عملکرد خود را هر شش ماه یکبار در اختیار بدهد.

گزیده اخبار و تحولات اقتصادی ترکمنستان در هفته سوم تیرماه 1402 به نقل از رسانه‌های این کشور به شرح زیر ارائه می‌گردد.

بورس دولتی کالا و مواد خام ترکمنستان در هفته گذشته

حجم معاملات ارزی بورس دولتی کالا و مواد خام ترکمنستان در هفته گذشته برابر با 11 میلیون و 603 هزار و 254 دلار اعلام شده است. بازرگانانی از کشورهای امارات متحده عربی و ترکیه در معاملات هفته گذشته در بورس دولتی کالا و مواد خام ترکمنستان 6.5 هزار تن سوخت هواپیما TC-1 به ارزش 4 میلیون و 278 هزار و 625 دلار را خریداری کردند.

همچنین تاجری از کشور افغانستان، یک هزار تن گاز مایع را با قیمت هر تن 369.5 دلار خریداری کرد. ارزش کل معاملات برابر با 369 هزار و 500 دلار شد. در جریان معاملات روز جمعه تالار بورس ، یک تاجر از کشور ازبکستان 300 تن پلی‌پروپیلن را به قیمت هر تن 1033 دلار خریداری کرد. ارزش کل معاملات برابر با 309 هزار و 900 دلار اعلام شده است. ضمنا تاجری از جزایر ویرجین نیز 900 تن سوخت هواپیما TC-1 را به ارزش کل 5 میلیون و 971 هزار و 500 دلار خریداری کرد.

همچنین نمایندگان محافل تجاری جمهوری قرقیزستان نیز ، قرارداد خرید انواع پارچه به ارزش کل 673 هزار و 729 دلار را به صورت ارزی امضاء کردند.

منبع: https://business.com.tm/tm/post/10259

رتبه بندی بانک های ترکمنستان بر اساس تعداد کاربران بانکداری اینترنتی

بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی ترکمنستان، بانک پیشرو در تعداد کاربران ثبت شده سرویس بانکداری اینترنتی در ترکمنستان تا ابتدای ماه می 2023، بانک «دایخان بانک» بوده است. بر همین اساس، دایخان بانک دارای 359 هزار و 255 کاربر ثبت شده برای سرویس مذکور می‌باشد. بانک های “ترکمنستان” (با 315968 کاربر) و «ترکمن باشی» (با 169745 کاربر) نیز به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

طبق گزارش بانک مرکزی، مشتریان دایخانبانک عمدتاً از ولایات ترکمنستان می‌باشند. بدین ترتیب، بیشترین کاربران در ولایت های ماری (142761 نفر)، لباب (80653 نفر) و داش آغوز (57959 نفر) هستند.

شایان ذکر است، رتبه بندی بانک ها در ترکمنستان بر اساس تعداد کاربران ثبت شده بانکداری اینترنتی تا 1 می 2023 به شرح زیر می‌باشد:

بانک “دایخانبانک” 359,255 کاربر

بانک “ترکمنستان” 315,968 کاربر

بانک «ترکمن باشی» 169745 کاربر

بانک «هالک بانک» 75459 کاربر

بانک «صناگات» 39534 کاربر

بانک سهامی ترکمنستان و ترکیه 9817 کاربر

بانک «ریسگال» 4531 کاربر .

منبع: https://turkmenportal.com/blog/62264/obnarodovan-reiting-bankov-turkmenistana-po-kolichestvu-polzovatelei-internetbankinga

افتتاح داروخانه‌ای جدید و مدرن در شهر مرو

بنا به اعلام رسانه‌های ارتباط جمعی ترکمنستان ، در اواخر ماه گذشته ، در شهر مرو مراسم افتتاحیه داروخانه شرکت خصوصی «طبیعت چشمه‌سی (چشمه طبیعت)» ، از اعضای اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان ترکمنستان برگزار شد. این داروخانه جدید ، در شهر مرو کاستی‌های موجود در این راستا را تکمیل کرده و مساحت کل آن ، بالغ بر 500 متر مربع اعلام شده است. در این مراسم شرکت کنندگان با شرایط کاری داروخانه آشنا شدند.

این داروخانه تمام نیازهای دارویی و پزشکی افراد شهر را برآورده می‌کند. بخش‌های مختلف داروخانه و صندوق‌ها مجهز به تجهیزات مدرن و متصل به سیستم دیجیتال می‌باشد. علاوه بر آن، داروخانه جدید با داروها، گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی تولید شده در ترکمنستان و داروها و تجهیزات پزشکی تولیدکنندگان پیشرو کشورهای اروپایی تجهیز شده است. محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه یکی از الزامات مهم دولت است.

پرسنل داروخانه جدید که به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کند، متشکل از متخصصان سطح عالی می‌باشند. این مهم به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا در حین دریافت داروهای لازم، مشاوره‌های فوری و سطح بالا را دریافت نمایند. خدمات مربوط به پرسش و پاسخ نیز در داروخانه فعال می‌باشد.

منبع:https://turkmenportal.com/tm/blog/62066

افتتاح مرکز خدمات جدید کاماز در ولایت شمالی ترکمنستان

بنا به گزارش خبرگزاری «Trend»، شرکت کاماز روسیه قصد دارد پنجمین مرکز خدمات خود را در ولایت داش آغوز ترکمنستان افتتاح کند. در حال حاضر چهار مرکز خدمات کاماز در ترکمنستان وجود دارد که در بخش های مختلف اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اولین مرکز خدمات کاماز در جولای 2008 در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان افتتاح شد. مراکز بعدی در نوامبر 2021 در شهر ترکمن باشی و در سپتامبر 2022 در شهرهای ماری و ترکمن آباد آغاز بکار کردند. شایان ذکر است، در اوایل سال 2023، سرگئی کوگوگین مدیرعامل کاماز اعلام کرد که این شرکت دو اتوبوس برقی و یک ایستگاه شارژ فوق سریع را برای آزمایش در آب و هوای ترکمنستان تحویل این کشور داده است.

منبع: https://business.com.tm/ru/post/10280/kamaz-otkroet-novyi-servisnyi-centr-v-severnom-regione-turkmenistana

افزایش بیش از ده درصدی حجم مبادلات تجاری بین ترکمنستان و روسیه

بنا به گزارش روزنامه «ترکمنستان بی طرف»، گردش مالی بین فدراسیون روسیه و ترکمنستان در دوره ژانویه تا مارس 2023 نسبت به مدت مشابه سال 2022، بالغ بر 10.4 درصد افزایش یافته است. از نظر ارزش، حجم مبادلات تجاری در دوره گزارش شده بالغ بر 386 میلیون دلار بوده است. بر اساس این گزارش، روسیه در مجموع مبادلات تجاری ترکمنستان در رتبه سوم قرار دارد.

به نوشته این روزنامه ، روابط نزدیکی بین ترکمنستان و فدراسیون روسیه (از جمله جمهوری تاتارستان، مناطق آستاراخان و سوردلوفسک و همچنین شهر سن پترزبورگ) ایجاد شده است. لازم به ذکر است، شاخص گردش تجارت خارجی ترکمنستان از ژانویه تا مارس سال جاری 8.4 درصد افزایش یافته است.

منبع:https://business.com.tm/ru/post/10265/yanvarmart-tovarooborot-mezhdu-turkmenistanom-i-rossiei-uvelichilsya-na-104

اجرای 53 پروژه سرمایه گذاری در ترکمنستان توسط شرکت های قزاقی

بنا بر گزارش روزنامه “ترکمنستان بیطرف”، تا مارس 2023، بالغ بر 53 پروژه سرمایه گذاری با مشارکت شرکت های قزاقی فعال در ترکمنستان به ثبت رسیده است. همچنین در منطقه منگیستاو قزاقستان که هم مرز با ولایت بالکان ترکمنستان است، بالغ بر 16 شرکت مشترک در بخش های مختلف اقتصادی با مشارکت سرمایه ای ترکمنستان وجود دارد.

بر اساس این گزارش، سران ترکمنستان و قزاقستان برای رساندن تجارت متقابل به رقم یک میلیارد دلار در آینده نزدیک هدف گذاری کرده اند. عمده اقلام صادراتی به قزاقستان انواع پارچه، منسوجات، پوشاک، کودهای معدنی، سبزیجات و مواد شوینده می‌باشد. از قزاقستان هم آرد گندم، مبلمان، تجهیزات فنی و الکترونیکی و غیره به ترکمنستان وارد می‌شود.

شایان ذکر است، پروژه‌های انرژی، حمل و نقل و ارتباطات در روابط ترکمنستان و قزاقستان از اهمیت راهبردی برخوردار هستند. نتیجه ملموس همکاری در بخش حمل و نقل، احداث راه آهن قزاقستان-ترکمنستان-ایران است که به مهمترین حلقه در کریدور ترانزیتی بین المللی شمال-جنوب تبدیل شده است.

منبع: https://business.com.tm/ru/post/10270/kazahstanskie-kompanii-osushchestvlyayut-53-investicionnyh-proekta-v-turkmenistane

بودجه مورد نیاز برای توسعه کریدور حمل و نقلی “شمال-جنوب”

رسانه‌های ارتباط جمعی ترکمنستان به نقل از ثانی بن احمد آل زیودی وزیر تجارت خارجی امارات متحده عربی اعلام کردند که این کشور ، انتظار دارد که تا سال 2030، کل بودجه پروژه لجستیکی کریدور حمل و نقلی شمال-جنوب به بیش از دو تریلیون دلار برسد.

بنا به اعلام وزیر اماراتی ، پیش بینی می‌شود که 100 کشور جهان در توسعه این تجارت لجستیک مشارکت داشته باشند چرا که کریدور شمال-جنوب یکی از پروژه‌های امیدوارکننده ای است که می‌توان از آن برای توسعه مسیرها تا آفریقا استفاده کرد. مشارالیه همچنین اعلام کرده است که : ” این پروژه امکان توسعه بازار برای امارات متحده و سایر کشورها را فراهم خواهد ساخت … کریدور شمال- جنوب ما را نه تنها با روسیه، بلکه با کشورهای اروپای مرکزی و آسیا نیز مرتبط خواهد نمود “.

منبع: https://business.com.tm/ru/post/10272/mtk-sever–yug-obem-sredstv-prevysit-2-trln

گردش تجاری ترکمنستان و ترکیه در سه ماهه اول سال 2023

گردش تجاری فیمابین ترکمنستان و ترکیه در بازه زمانی سه ماهه اول سال 2023 یعنی ژانویه لغایت مارس 2023 برابر با 541.05 میلیون دلار آمریکا اعلام شده است. این شاخص نسبت به سه ماهه اول سال 2022 (424.67 میلیون دلار) حدودا 27.4 درصد بیشتر است. خبرگزاری «ترند» با اشاره به اطلاعات ارائه شده از سوی مؤسسه آمار ترکیه (TurkStat) در این باره گزارش داده است.

براساس گزارش خبرگزاری فوق الذکر ، ترکمنستان در سه ماهه اول سال 2023 ، کالاهایی به ارزش 306.06 میلیون دلار به ترکیه صادر کرده است که در مقایسه با بازه زمانی ماه‌های ژانویه الی مارس 2022 (227.4 میلیون دلار) حدودا 34.6 درصد بیشتر است. همچنین ترکمنستان در سه ماهه نخست سال 2023 کالاهای ساخت ترکیه ، به ارزش کل 243.99 میلیون دلار را وارد کرده که این شاخص نسبت به مدت مشابه سال 2022 (197.27 میلیون دلار) حدودا 19.1 درصد افزایش داشته است.

حجم تجارت فیمابین ترکمنستان و ترکیه در سال 2022 از مرز 2.067 میلیارد دلار گذشته است. این رقم 21.9 درصد بیشتر از سال 2021 می‌باشد.

منبع: https://business.com.tm/tm/post/10256

صادرات بیش از ۴۴ میلیون دلار کالا به افغانستان

✅ سیدحسن رحیمی زاده در گفت و گو با خبرگزاری فارس در تایباد اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، میزان ۱۵۰ هزار و ۱۲۶ تن کالا از طریق گذرگاه مرزی دوغارون به کشور افغانستان صادر شده که در مجموع ۴۴ میلیون و ۵۰ هزار دلار ارزش آن بوده است.

✅ مدیرکل گمرک دوغارون افزود: میزان صادرات از مسیر این مرز زمینی در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، حدود هشت درصد افزایش وزنی و هفت درصد افزایش دلاری داشته است.

✅ وی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی ایران به افغانستان شامل مواد غذایی، فرآورده های نفتی و سیمان می باشد.

✅ رحیمی زاده بیان کرد: در همین مدت در حوزه ترانزیت نیز ۱۷۰ هزار و ۸۲۹ تن کالا به ارزش ۵۹۶ میلیون و ۲۹۸ هزار دلار از مبدا کشورهای دیگر، از طریق ایران و مرز دوغارون به مقصد افغانستان خارج شده است.

✅ مدیرکل گمرک دوغارون تصریح کرد: همچنین ۲۰ هزار و ۲۷۲ تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون و ۸۲۴ هزار دلار از مبدا افغانستان، از طریق مرز دوغارون به کشورهای دیگر ترانزیت شده است.

✅ این مقام مسئول اضافه کرد: در مرز دوغارون، ارزش ترانزیت خروجی نسبت به چهار ماهه نخست سال گذشته ۱۰ درصد افزایش و ترانزیت ورودی ۴۶ درصد کاهش یافته است.

✅ مدیرکل گمرک دوغارون خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی چهار ماهه ۲۲ هزار و ۷۵۵ دستگاه کامیون وارد مرز دوغارون و ۲۱ هزار و ۶۷۱ دستگاه کامیون از این معبر مرزی خارج شده اند.

هجدهمین کنفرانس بین‌المللی و نمایشگاه بین‌المللی «نفت و گاز ترکمنستان» روزهای 25 تا 27 اکتبر سال جاری در عشق‌آباد برگزار می‌شود.

هجدهمین کنفرانس بین‌المللی و نمایشگاه بین‌المللی «نفت و گاز ترکمنستان» روزهای 25 تا 27 اکتبر سال جاری در عشق آباد برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این کنفرانس و نمایشگاه تقویت گفت‌وگوهای منطقه‌ای در زمینه توسعه پایدار بیشتر بخش انرژی، بررسی آخرین روندها در سیستم انرژی جهانی و گسترش فرصت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در صنعت نفت و گاز ترکمنستان عنوان شده است.

کنسرن دولتی «ترکمن‌گاز»، «ترکمن نبیت»، اتاق صنایع و بازرگانی و شرکت دولتی «ترکمن‌ژئولوژی» با همکاری «ترکمن فاروم» و حمایت شرکت بریتانیایی «گافنی‌کلاین» از سازمان دهندگان این رویداد هستند.

در این همایش بین‌المللی شرکت تعداد بی‌سابقه‌ای از روسای شرکت‌های بین المللی پیشرفته در زمینه انرژی، سازمان‌های بین المللی و موسسات مالی پیشرو جهان برنامه ریزی شده است.

میهمانان تجربیات خود را به اشتراک گذاشته و در مورد روندهای منطقه‌ای و جهانی موثر بر توسعه صنعت نفت و گاز در ترکمنستان گفت‌وگو خواهند کرد.

🔺دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد وویژه اقتصادی کشور در نمایشگاه بین‌المللی مشهد اعلام کرد:
🔰مناطق آراد وویژه اقتصادی کشور میزبان ۹۰هزارمیلیاردتومان سرمایه هستند.

🔹همزمان با سومین شب از دومین نمایشگاه معرفی بسته های سرمایه گذاری و فرصت های صادراتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
احمد جاسم الاسدی ، وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری عراق ازاین نمایشگاه بازدید کرد.
🔹دراین بازدید همچنین آقایان ؛دکتر عبدالملکی , مشاوره رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی کشور,دکتر عسگریان , معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون, کار و رفاه اجتماعی و همچنین کریمی بیرانوند ،معاون کار آفرین و اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و جمعی دیگر از مدیران دولتی و خصوصی حضور داشتند.
🔹درادامه نیزدکتر مالک رحمتی ،قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید ودرخصوص چگونگی ورود وافزایش تعاملات استان قدس رضوی در بخش های مختلف مناطق آزاد و اقتصادی بحث و تبادل نظر شد.
🔺شایان ذکر است دراین نمایشگاه ۷۰۰بسته سرمایه‌گذاری درمناطق آزاد و اقتصادی توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و اقتصادی کشور ارایه شده است که تا ساعت ۲۰امروزعلاقمندان به سرمایه گذاری می توانند باحضور در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد از این بسته های ارزشمند بهره مند شوند.

🔸امروز جمعه ۳۰تیرماه ۱۴۰۱اخرین روز برپایی این نمایشگاه را شاهد خواهیم بود که علاقمندان می توانند از ساعت ۱۵تا ۲۰باحضور درسالن عطار نمایشگاه بین‌المللی مشهد از غرفه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور دیدن نمایند.

🔸رشد ۴۰ درصدی صادرات در خراسان رضوی

👤رجبی, مدیرکل سازمان صمت خراسان رضوی:
🔹سیاست‌ تشویقی دولت در توسعه تجارت با کشورهای همسایه و منطقه باعث رشد ۴۰ درصدی صادرات این استان طی ۲ ماه نخست امسال شده است. در یک سال اخیر همچنین شاهد رشد هفت درصدی در صنعت و جایگزینی شاخص‌های مثبت بر منفی در حوزه معادن خراسان رضوی بودیم.

🔹همچنین ظرف یک سال اخیر در کارگروه رفع موانع تولید، پرونده ۸۰۰ واحد صنعتی مورد بررسی قرار گرفت و در این ارتباط هزار و ۱۰۰ مصوبه صادر شد که این رقم ۲۰ درصد از متوسط کشوری بیشتر بود./ایرنا

مقام اتحادیه اوراسیا: تجارت با ایران دو برابر شد

وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا:
🔹مقایسه آمار تجارت دوجانبه در سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال قبل از آن نیز حاکی از افزایش ۲۲ درصدی مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا است.

🔹نکته مهم این است که مبادلات تجاری دوجانبه توازن دارد، یعنی تقریبا به همان میزان که اتحادیه اوراسیا به ایران کالا عرضه می‌کند، ایران هم به کشورهای عضو این اتحادیه صادرات کالا دارد.

🔸 موافقت نمایندگان مجلس با ایجاد سه منطقه آزاد جدید

📝 نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با کلیات لوایح ایجاد مناطق آزاد تجاری_ صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران موافقت کردند.

📝 لایحه تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد که مدتی قبل توسط مجلس اعلام وصول شده بود، پانزدهم مرداد ماه در نشست علنی مجلس به همراه لایحه ایجاد دو منطقه آزاد تجاری_ صنعتی دوغارون و مازندران تصویب شد.

و طبق آن به دولت مجوز ایجاد منطقه آزاد تجاری_ صنعتی در محدوده‌ خارج‌ از نقاط‌ جمعیتی‌ داده شد.

❇️ شناسه کالا چیست؟


هدف این سامانه، مدیریت شناسه کالا در طول زنجیره تجاری کشور است و بر این اساس، زبان مشترک در کل فعالیت های تجاری فراهم می‌شود.

🔹سامانه شناسه کالا سامانه‌ای است به منظور تولید/ دریافت شناسه کالا و تشکیل شناسنامه کالا که فرآیندهای درخواست و صدور شناسه کالا را در برگرفته و امکان استعلام شناسه کالا را برای سامانه‌ها و افراد مرتبط فراهم نماید.

🟣انواع شناسه کالا :

۱- شناسه داخلی :
شناسه ای ۱۳ رقمی که مبتنی بر نظام جامع طبقه بندی کالاست و در سامانه شناسه کالا به منظور ایجاد برداشت مشترک از هر قلم کالا ، به صورت رمزینه ( بارکد ) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می گردد .
به هر شناسنامه کالا یک شناسه کالای یکتا ( شناسه داخلی ) تخصیص می یابد.

2- شناسه IRC :
مجوزی است که سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به داروها و فرآورده های حوزه سلامت و پزشکی اعطا می‌کند.
فرآورده هایی که دارای شناسه IRC می باشند یعنی توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفته اند.

3- شناسه IVC :
شناسه‌ای است چند رقمی که توسط سامانه صدور پروانه سازمان دامپزشکی کشور به گروه‌های کالایی دارو ، افزودنی‌ها و مکمل‌ها ، مواد اولیه و جانبی ، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی ، فرآورده‌های بهداشتی ، فرآورده‌های زیستی ( بیولوژی ) ، سموم دامپزشکی و داروهای گیاهی و طبیعی که مصارف حیوانی دارند ، تخصیص می‌یابد.

4- شناسه GTIN :
شناسه جهانی قلم کالای تجاری ( GTIN ) ، یک شناسه بین‌المللی است که توسط سازمان جهانی GS1 ارائه شده و در بیش از 110 کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. شناسه‌ای یکتا که به طور معمول دارای تعداد ارقام 8 ، 12 ، 13 یا 14 رقم می‌باشد.
در ایران معمولا شناسه ۱۳ رقمی آن رایج است که با پیش شماره ۶۲۶ شروع می‌شود و مشخص کننده کالا بوده و توسط کمپانی سازنده کالا در سایت جهانی بصورت بارکد دو بعدی ثبت و سالانه شارژ می گردد.

5- شناسه IMEI :
تمام تجهیزاتی که دارای سیم‌کارت بوده و از شبکه ارتباطات سیار استفاده می‌نمایند ، دارای یک شناسه بین‌المللی 15 رقمی‌منحصر به فرد به نام IMEI می‌باشند.
از طریق این شناسه که توسط تولیدکننده بر روی تجهیزات به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نصب و درج می‌شود ، می‌توان اطلاعاتی از قبیل شرکت تولیدکننده ، برند ، مدل ، کشور تولیدکننده ، بازار هدف و شماره سریال هر تجهیز را استعلام نمود. در ادامه برای اطلاعات بیشتر در خصوص کد IMEI به بخش ” کد IMEI در گوشی چیست و چه کاربردی دارد ؟ ” سایت ، مراجعه کنید.

6- شناسه VIN :
شناسه‌ای ۱۷ کاراکتری از اعداد و حروف است. VIN به معنی شماره شناسایی خودرو است و همان‌طور که از نامش پیدا است ، از مهم‌ ترین اطلاعات یک خودرو محسوب می‌شود.
حداقل اهمیت آن زمانی آشکار می‌شود که خودرو برای اعمال تغییراتی از سوی سازنده به کارخانه فراخوانی شده یا حتی دزدیده می‌شود. ✅اتاق مشترک ایران و ترکمنستان

الزامات تنظیم صدور گواهی مبدا فرم -3CT

بر اساس ماده 13 توافقنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورخ 2014/5/29 مطابق با ,1393/3/8
رژیم تجارت آزاد بر مبنای موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت سال 1994 در تجارت با طرف ثالث بر
اساس قرارداد بین المللی این اتحادیه و با توجه به مفاد 171 توافقنامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا
برقرار می شود.
در حال حاضر ارائه مزایای تعرفه ای نسبت به کاالهای وارداتی از جمهوری اسالمی ایران به
قلمرو گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا مطابق با » توافقنامه موقت در راستای ایجاد منطقه تجارت
آزاد بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو آن از یک طرف و جمهوری اسالمی ایران از طرف
دیگر مورخ 1718/3/17 مطابق با 1197/1/17 انجام می پذیرد «
ضمیمه شماره یک این توافقنامه فهرست کاالهای وارداتی به قلمروی گمرکی اتحادیه
اقتصادی اوراسیا از جمهوری اسالمی ایران را تعیین می نماید که نسبت به آن رژیم تعرفه ترجیهی
ارائه گردیده است.
در عین حال، به منظور اعطای مزایای تعرفه ای نسبت به کاالهایی که از ایران به قلمرو
گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد می شوند، قوانین تعیین مبداء کاالهای مشمول فصل 6 این
توافقنامه اعمال می گردد.
بر اساس قسمت 1 فصل 6 این توافقنامه، رژیم تعرفه ترجیحی نسبت به کاالی کشور مبداء
مشمول الزامات این فصل اعمال می گردد.
نهادهای گمرکی واردکننده در صورت انجام شرایط ذیل، رژیم تعرفه ترجیهی را به کاالهای
کشور صادر کنننده )مبداء( ارائه می دهند:
– کاالهای وارداتی با شاخص ها و معیارهای کشور مبداء در ماده 6.1 این توافقنامه مطابقت
داشته باشد .
– اظهارکننده کاال، الزامات فصل مذکور ) به ویژه در بخش صادرات مستقیم کاال از سرزمین
طرف صادرکننده به قلمرو طرف واردکننده، ماده 6.9 »صادرات مستقیم«( را تضمین نماید.
– اصل گواهی مبداء کاال بر اساس الزامات قسمت 1 فصل 6 باید به نهادهای گمرکی طرف
واردکننده ارائه گردد.
گواهی مبداء کاال ارائه شده برای نهادهای گمرکی طرف واردکننده باید بر اساس فرم ضمیمه
1 این توافقنامه )گواهی مبدا فرم -3CT – * اس تی تری*( اصل و معتبر باشد و بر اساس الزامات
ضمیمه 1 این توافقنامه تکمیل شود.
در چارچوب همکاری های اداری برقرار شده )قسمت چهار »همکاری های اداری« فصل 6
توافقنامه( قبل از صدور هر نوع گواهی مبداء کاال توسط نهاد تام االختیار، بر اساس این توافقنامه هر
یک از طرفین موظف می باشند عنوان و آدرس همه نهادهای تام االختیار و تأییدکننده همراه با
نمونه های مهر و سربرگ گواهی مبداء و همچنین اطالعات در خصوص ویژگی های اصالت از گواهی
مبداء کاال از طریق کمیسیون اقتصادی اوراسیا و وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسالمی
ایران را به یکدیگر تبادل نماید.
جمهوری اسالمی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان و آدرس نهادهای تام االختیار و
تأییدکننده نهادها هر کدام از طرفین را در شبکه اینترنت منتشر می نمایند.
در صورتی که کاالها با الزامات فصل 6 این توافقنامه مطابقت نداشته باشند و یا طرف صادر
کننده و طرف وارد کننده کاال، مفاد این فصل را رعایت ننماید ، نهاد گمرکی طرف واردکننده می
تواند از ارائه رژیم تعرفه ترجیحی خودداری نموده و عوارض گمرکی پرداخت نشده بر اساس قوانین
داخلی خود را اخذ نماید.
نهادهای گمرکی کشور واردکننده حق دارند در صورت عدم اجرای موارد ذیل از ارائه رژیم
تعرفه ترجیحی خودداری نماید:
 کاالها با الزامات این فصل مطابقت نداشته و به عنوان کاالی مبداء کشور صادر کننده قلمداد
نشود ؛
 سایر الزامات این فصل و از جمله موارد ذیل رعایت نگردیده باشد:
i. مقررات ماده 6.9 »صادرات مستقیم« توافقنامه؛
ii. گواهی مبداء کاال ارائه داده شده مطابق با الزامات ضمیمه شماره 1 این توافقنامه تکمیل نشده
باشد .
 در صورت عدم امکان صحت سنجی روش های )تشخیص(کشور صادر کننده گواهی مبدا کاال
طبق ماده 6.18 این توافقنامه، نتوان کشور مورد نظر را شناسایی کرد و یا اینکه کاال با
معیارها و شاخص های کشور مبدا مطابقت نداشته باشد .
 نهاد ذیصالح)تصدیق کننده( صادر کننده)گواهی مبدا( تأیید نماید که گواهی مبداء کاال صادر
نگردیده )جعلی بودن سند( یا باطل شده است.
 نهاد گمرکی طرف وارد کننده طی شش ماه از تاریخ استعالم صحت سنجی)تصدیق(پاسخ
)نهاد بازرسی(طرف صادرکننده را دریافت ننماید یا پاسخ دریافت شده اطالعات کامل
شناسایی کشور مبداء کاال ندارد.
بنابراین، هنگام ارائه گواهی مبدأ کاال فرم -3CT( اس تی تری ( به گمرک فدراسیون روسیه،
رژیم تعرفه ترجیحی بر اساس فهرست مشمول این توافقنامه و همچنین با رعایت کلیه شرایط قوانین
تشخیص کشور مبداء کاال اعطا می گردد.
هنگام انجام بازرسی گمرکی با هدف اتخاذ تصمیم در خصوص امکان ارائه مزایای تعرفه ای برای
کاالهای اعالم شده، مقامات نهادهای گمرکی می توانند موارد عدم اجرای الزامات دستورالعمل مربوط
به تکمیل گواهی مبداء کاال فرم -3CT( اس تی تری ( را تعیین نمایند.
هنگام اظهارکاالها، گواهی مبدا کاالی فرم -3CT که بصورت ناقص ) نقض الزامات ضمیمه 1 این
توافقنامه( و بشرح ذیل تکمیل شده باشد :
– در ستون 1 گواهی مبدا آدرس شرکت صادرکننده ذکر نگردیده باشد؛
– در ستون 8 گواهی مبدا اطالعات کم در خصوص کاال ذکر گردیده باشد بطوریکه مانع شناسایی
کاالی اعالم شده گردد ؛
– در ستون 9 گواهی مبدا معیارهای گواهی مبداء ذکر گردیده است ولی با الزامات تکمیل شده
آن در تناقض باشد؛
– نمونه مهر نهاد تام االختیار جمهوری اسالمی ایران ذکر شده در ستون 11 گواهی مبداء با
نمونه مهر ارائه شده به کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا تطابق ندارد و یا غیر اصل )ساخته شده با
استفاده از دستگاه های کپی( باشد.
بر اساس دستور سرویس گمرکی فدرال روسیه شماره 671 مورخ 1717/7/11 مطابق با
1199/3/17 »تکمیل ساختار گمرک های آستراخان و کراسنودار و اعمال تغییرات در ضمیمه دستور
سرویس گمرکی فدرال روسیه شماره 1767 مورخ 1719/7/18 مطابق با 1198/3/6«، از تاریخ
1717/17/1 اختیارات ثبت و صدور اظهارنامه کاالی گمرک آستراخان )مرکز صدور اظهارنامه
الکترونیکی( به پست جنوبی گمرکی )مرکز صدور اظهارنامه الکترونیکی( گمرک جنوبی الکترونیکی
منتقل گردیده است. ) مالحظه مترجم: توضیح اینکه پست جنوبی گمرکی در شهر راستوف
روسیه مستقر می باشد(
در حال حاضر گمرک آستراخان وظایف گمرک بازرسی فیزیکی را به عهده گرفته است. هنگام
انجام وظایف بازرسی فیزیکی، مقامات پست های گمرکی آستراخان که در منطقه فعالیت آن کاالهای
وارداتی در انبار موقت قرار گرفته است، آزمایش اصل گواهی مبداء ارائه شده بر روی کاغذ توسط
شخص اظهارکننده را انجام می دهند. این آزمایش نیز به شرح ذیل می باشد:
– تطابق سربرگ گواهی مبداء کاال، امضاء، نمونه مهر، عنوان و آدرس نهادهای تام االختیار با
نمونه های مربوطه موجود در اختیار نهادهای گمرکی؛
– وجود هرگونه خدشه، دستکاری و تصحیح در مهر و امضاء اشخاص تأیید نشده؛
– وجود نمونه اصل مهر روی گواهی مبداء کاال. گواهی مبداء اسکن شده با نتایج بازرسی به نهاد
گمرکی ارسال می گردد که اظهارنامه گمرکی کاال را به صورت الکترونیکی انجام می دهد.
پست گمرک الکترونیکی ثبت کننده اظهارنامه کاال، پس از دریافت گواهی مبدأ اسکن شده و
نتیجه تاییدیه آن از گمرک، کنترل فیزیکی جهت تصمیمگیری ترخیص کاال، عملیات گمرکی مربوط
به بازرسی الزامات مبداء کاال را انجام می دهد و تصمیم قابل اعطا بودن » تعرفه ترجیحی « در رابطه
با کاالهای اظهار شده را اتخاذ می نماید.

قزاقستان آماده افزایش صادرات 100 قلم کاال به کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

پتانسیل های کشورهای آسیای مرکزی و فرصت های عظیم کشورهای حاشیه خلیج فارس می تواند یکی از حوزه های
اولویت دار، گسترش روابط تجاری و اقتصادی باشد.
رییس جمهور قزاقستان گفت:
” من با خرسندی به رشد پویای تجارت بین منطقه ما و کشورهای عضو شورای همکاری که در سال های اخیر آغاز شده
است اشاره می کنم .اما ارقام هنوز پتانسیل واقعی ما را منعکس نمی کنند . ما هر فرصتی برای افزایش قابل توجه تجارت
متقابل داریم .برای این کار باید دامنه تجارت متقابل را افزایش دهیم .به عنوان مثال، قزاقستان آمادگی دارد صادرات
خود را به کشورهای حوزه خلیج فارس در کمترین زمان ممکن به میزان 100 قلم کاال به مبلغ حدود 400 میلیون دالر
افزایش دهد. “
م وضوع بعدی، فعال سازی همکاری های سرمایه گذاری است .رئیس جمهوری قزاقستان خاطرنشان کرد: بر اساس
گزارش آنکتاد، تنها در سال گذشته، ورودی خالص سرمایه گذاریها به آسیای مرکزی 40 درصد افزایش یافته و بالغ بر
10 میلیارد دالر بوده که 60 درصد آن از قزاقستان بوده است .
در طول سال های استقالل، کشورهای خلیج فارس حدود 3.6 میلیارد دالر در اقتصاد قزاقستان سرمایه گذاری کرده اند .
بنابراین، ما عالقه مند به ایجاد روابط سرمایه گذاری هستیم .قاسم ژومارت توکایف گفت: برای انجام این کار، ما در
حال انجام اصالحات در مقیاس بزرگ با هدف تنوع بخشیدن به اقتصاد، از جمله ایجاد مطلوب ترین شرایط برای سرمایه
گذاری خارجی هستیم .
وی یادآور شد: شورای تجاری که اخیراً توسط قزاقستان و عربستان سعودی ایجاد شده است، قرار است به بستری
مهم برای تحقق پتانسیل تجاری و سرمایه گذاری دو کشور تبدیل شود.
وی افزود: ما آماده راه اندازی سازوکارهای همکاری مشابه با همه کشورهای عضو شورای همکاری هستیم.
همچنین رئیس جمهوری قزاقستان به استفاده فعال از ابزارهای مرکز مالی بین المللی آستانه دعوت کرد.

 
کارخانه تولید محصوالت سرامیکی توسط یک شرکت اتریشی در منطقه آکموال احداث می شود.

به گزارش خبرنگار کازینفورم، شرکت بین المللی “گروه السلزبرگر ” قصد دارد کارخانه ای برای تولید
محصوالت سرامیکی در منطقه آکموال بسازد.
به گزارش سرویس مطبوعاتی آکیمت منطقه اکموال، در نشست نمایندگان این شرکت با رئیس منطقه،
چشم انداز توسعه همکاری های دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
“پتانسیل صنعتی ما باال است و ما با 90 کشور جهان همکاری می کنیم .ما با اتریش کار می کنیم .برای
پنج ماه، گردش تجارت خارجی حدود پنج میلیون دالر آمریکا بود .من معتقدم که پتانسیل تعامل ما بسیار
زیاد است رئیس منطقه بر عالقه مندی به بحث و تبادل نظر برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در منطقه
تاکید کرد .پس از همه، شرکت بین المللی “گروه “Lasselsberger قصد دارد یک کارخانه برای تولید
محصوالت سرامیک در منطقه ایجاد کند .این شرکت دارای 67 مرکز تولید در 17 کشور جهان است و یکی
از شرکت های پیش رو در اروپا در تولید مواد اولیه، مصالح ساختمانی و محصوالت سرامیک است.
هدف برای ما تولید سرامیک و ایجاد صنایع است . نکته اصلی یافتن مواد اولیه است .ما شرکتی نیستیم که
محصوالت بی کیفیت تولید کنیم. بطور کلی این مجموعه در سه زمینه کار می کند: مواد معدنی برای
محصوالت کاغذی، سرامیک، شیشه و بعد از آن سرامیک و مصالح ساختمانی، سیمان، مخلوط های
ساختمانی خشک، چسب و خیلی چیزهای دیگر را تولید می کنیم که برای دکوراسیون داخل و خارج ساختمان
ضروری است.

 
پروژه به ارزش بیش از 10.5 میلیارد تنگه با حمایت صندوق دامو در
قزاقستان اجرا شد.

.به گزارش کازینفورم، شرکت های تحت حمایت صندوق دامو برای اهداف سرمایه گذاری – ساخت و ساز، بازسازی،
نوسازی فرآیند تولید و خرید تجهیزات، بودجه دریافت کردند .
از نظر جغرافیایی، بیشترین تمرکز پروژه های جدیدی که در سه ماهه دوم سال جاری به بهره برداری رسیده اند؛ در
شیمکنت – ،٪25 منطقه ترکستان – ،٪16 آلماتی – ،٪10 آستانه – ،٪10 سایر مناطق – ٪39 است.
صندوق اشاره کرد که درShymkent ، به عنوان بخشی از برنامه نقشه راه تجاری ،2025 تجهیزاتی برای بزرگترین
کارخانه در قزاقستان برای تولید اتصاالت لوله های پلی اتیلن خریداری شد .این کارخانه از این نظر منحصر به فرد است
که در فرآیند تولید از مواد اولیه تثبیت شده روسی و کره ای با کیفیت باال استفاده می کند که امکان نگهداری محصوالت
تازه تهیه شده را در زیر نور باز خورشید تا 2 سال ممکن می سازد .
در آستانه، در قالب برنامه نقشه راه تجاری ،2025 یک کارخانه آجر برای خرید تجهیزات و ماشین آالت ویژه و همچنین
انجام کارهای تعمیر و تکمیل در کارگاه تولید، تامین مالی شد .کارخانه با استفاده از یک فناوری منحصر به فرد نوآورانه
و با رعایت تمام الزامات ، آجر تولید می کند .در فرآیند تولید، از مواد سازگار با محیط زیست استفاده می شود و از مواد
اولیه منتخب استفاده می شود، بنابراین محصوالت تولید شده در کارخانه نه تنها در برابر محیط های تهاجمی و تأثیرات
آب و هوایی مقاوم هستند، بلکه طول عمر طوالنی تا 200 سال را نیز در عین حال حفظ می کنند. ظاهر زیبایی بدون ترک
و شکستگی.
درPetropavlovsk ، به عنوان بخشی از پروژه ملی برای توسعه کارآفرینی برای سال ،2025-2021 تجهیزات تولید
برای افتتاح یکی از بزرگترین سوپرمارکت های شهر خریداری شد .از ویژگی های بارز این پروژه این است که
سوپرمارکت دارای کارگاه تولیدی خود است که محصوالتی از گوشت و مرغ، نانوایی و آرد محصوالت قنادی از انبارهای
غیر بادوام تهیه می کند .به همین دلیل، تازه ترین محصوالت غذایی همیشه در قفسه های فروشگاه مواد غذایی فروخته
می شود.
به عنوان بخشی از اجرای پروژه ملی توسعه کارآفرینی برای سال های ،2025-2021 یک مرکز پزشکی در کیزیلوردا
افتتاح شد .از برنامه های منحصر به فرد بهبود سالمت برای بزرگساالن و کودکان استفاده می کند .عالوه بر این، این
تنها کلینیک در قزاقستان است که روش کار بر اساس بازیابی طبیعی ایمنی بیماران است .نه تنها بیماران محلی و خارج
از شهر، بلکه ساکنان کشورهای CIS نیز به اینجا می آیند .از جمله پروژه های موفق مرکز پزشکی، اجتماعی “دکتر مادر”
است که در چارچوب آن والدین کودکان با نیازهای ویژه روش های توانبخشی ماساژ آستانه را با حق استفاده از این
تکنیک در آینده برای اهداف تجاری آموختند.
عالوه بر این، یک مدرسه مالی در آلماتی تحت برنامه نقشه راه تجاری 2025 ساخته شد .بودجه تحت برنامه دولتی به
خرید مواد برای ساخت مدرسه و خرید تجهیزات آموزشی اختصاص یافت .منحصر به فرد بودن این پروژه در این است
که با افزودن موضوعات عمیق، آموزش زبان انگلیسی بر اس اس مجتمع های آموزشی و روش شناختی بریتانیا، سواد
مالی و کسب مهارت های جدید را انجام می دهد.

طبق آمار، 35 درصد از تعداد کل تسهیالت راه اندازی شده توسط صندوق دامو برای دوره آوریل تا ژوئیه 2023 به
صنعت تولید و پس از آن خدمات اقامتی و غذایی – ،٪18 توسعه زیرساخت – ،٪10 حمل و نقل و انبارداری – ،٪10
آموزش – ،٪8 بهداشت و خدمات اجتماعی – ،٪8 سایر صنایع – %11 اختصاص دارد.

 
قتصاد قزاقستان به کدام کشورها بیشتر وابسته است؟ 

از اواسط دهه ،2000 چین مقصد شماره یک صادرات قزاقستان بوده است، اما قزاقستان بیشتر کاالهای خود را از روسیه
خریداری می کند .محققان به این نتیجه رسیدند که روابط اقتصادی با قزاقستان برای کدام کشورها اهمیت ویژه ای
دارد.
در زمان نورسلطان نظربایف که 30 سال در قدرت بود، قزاقستان رسماً از رویکرد چند جانبه در سیاست خارجی پیروی
کرد، اما در عمل مجبور شد بین روسیه و چین مانور دهد و در عین حال روابط خوب خود را با ایاالت متحده حفظ کند.
این تنوع سیاست خارجی در روابط اقتصادی قزاقستان نیز منعکس شده است که در آن هیچ شریکی به وضوح وجود
ندارد.
قزاقستان همیشه نمونه ای از سیاست خارجی چندجانبه در فضای پس از شوروی بوده است. مشاور علمی در مرکز
کارنگی مسکو، به خبرنگاران گفت: همه کشورهای آسیای مرکزی دعوت شدند تا ببینند که چگونه قزاقستان بین قدرت
های بزرگ تعادل برقرار می کند و موفق می شود همزمان با روسیه، چین و غرب دوست با شد.

شرایط واردات ماشین‌آلات معدنی اعلام شد


«ابوذر جمشیدوند» مدیرکل دفتر ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی وزارت صمت در نامه‌ای به باقری زمردی، مدیر دفتر مقررات صادرات و واردات، جزئیات ضوابط واردات ماشین‌آلات معدنی را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: واردکنندگان می‌توانند نسبت به واردات ماشین آلات شامل «بیل مکانیکی با توان موتور بالاتر از ٣٥٠ اسب بخار یا وزن کل بالاتر از ٤٠ تن»، «لودر با توان موتور بالاتر از ٣١٠ اسب بخار یا وزن کل بالاتر از ٣٠ تن»، «دامپتراک با وزن بارگیری بالاتر از ٥٠ تن»، «تراک معدنی با وزن بارگیری بالاتر از ٧٠ تن»، «بلدوزر با توان موتور بالاتر از ٣٢٠ اسب بخار»، «گریدر با وزن کل بالاتر از ٢٠ تن» و «ماشین آلات مورد نیاز عملیات معدنی زیرزمینی» با مجوز معاونت معادن اقدام کنند.

در این نامه در خصوص ماشین آلات دارای مشابه ساخت داخل، با هدف حمایت از تولید این ماشین آلات در کشور و همچنین تداوم و رشد تولید در بخش معدن، مقرر شده است، «به ازای خرید هر دستگاه رده معدنی از سازندگان داخلی اجازه واردات ماشین آلات تا ٥ سال ساخت با تعداد مشابه خرید از داخل به واحد‌های معدنی کشور صادر شود.»

📌فرصت ۸۰ روزه به بخشی از صادرکنندگان برای فروش ارز در «نیما»

👈🏻کلیه صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، پالایشی، فولادی، فلزات اساسی رنگین و فرآورده­‌های نفتی مکلف به عرضۀ ۱۰۰ درصدی ارز حاصل از صادرات خود در “سامانه نیما “طی ۸۰ روز پس از صدور پروانه صادراتی شدند.

🔹در راستای اجرای ماده ۸ آئین­ نامه اجرایی تبصره ۶ بند (ح) ماده ۲ مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، صادرکنندگان محصولات پتروشیمی، پالایشی، فولادی، فلزات اساسی رنگین و فرآورده­‌های نفتی ملزم به فروش ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود به صورت حواله در سامانه نیما هستند.

🔹گفتنی است پایش سیستمی این فرایند بر اساس کد تعرفه­‌های مشمول در ماده یاد شده صورت می‌گیرد.
این قاعده از تاریخ ابلاغ آئین­ نامه اجرایی تبصره ۶، یعنی میانه آذر ماه سال قبل برای صادرات محصولات یاد شده اعمال شده است.

🔹در اصل بر اساس مصوبۀ ششمین نشست کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات، مهلت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات این محصولات از دهم فروردین امسال از چهار ماه به ۸۰ روز کاهش یافته است.

🔹از بهار سال ۱۳۹۷ و همزمان با از سرگیری تحریم‌های آمریکا، دولت اعلام کرد که برای تامین نیازهای ارزی، صادرکنندگان موظف هستند که ارز حاصل از صادرات خود را در چارچوب چند روش مشخص به کشور بازگردانند. بر این اساس صادرکنندگان برای استفاده از تسهیلات صادراتی و البته جلوگیری از جرایم اقتصادی، باید ارز خود را در قالب تعهد ارزی به کشور بازگردانند.

◾تسنیم / براساس رای دیوان عدالت اداری در خصوص مصوبه دولت برای افزایش عوارض صادراتی بخشی از کالاها به بیش از ۰.۵ درصد، تعیین بیش از ۰.۵ درصد به عنوان عوارض صادرات و اخذ آن از صادر کنندگان برخلاف مقررات و موجب تضییع حقوق ایشان اعلام شده است.

🔹رأى دیوان عدالت ادرای به شرح زیر است:

🔺بموجب بند ۱۵ نامه شماره ۰۱۰۱/۱۰۳۶۶۶ مورخه ۲۱/۱۲/۱۴۰۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام و متعاقب آن نامه شماره ۱۳۰۴۶۸/۸۶۰ مورخ ۲۷/۱۲/۱۴۰۱ رئیس محترم مجلس شورای اسلامی سقف میزان عوارض صادراتی معادل نیم درصد ارزش صادراتی معین شده است و تعیین بیش از میزان مزبور به عنوان عوارض صادرات و اخذ آن از صادر کنندگان برخلاف مقررات و موجب تضییع حقوق ایشان است لذا با احراز فوریت و ضرورت امر و احتمال ورود خسارت جبران ناپذیر به صاحبان حق مستنداً به ماده ۳۵ و ۳۶ قانون دیوان عدالت اداری دستور موقت بر توقف اجرای مصوبات مورد شکایت صادر میگردد.

جزئیات سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی و نحوه ورود سرمایه به کشور اعلام شد
جزئیات سپرده‌گذاری بلندمدت ارزی و نحوه ورود سرمایه به کشور اعلام شد.

وزارت اقتصاد دستورالعمل متنوع سازی روش های ورود سرمایه به کشور برای سپرده گذاری بلند مدت ارزی و سرمایه گذاری را آماده کرد؛ جزییات سپرده گذاری بلندمدت ارزی برای اخذ اقامت پنج ساله به روش حواله و اسکناس ارز و همچنین نحوه ورود سرمایه به کشور در این دستورالعمل تعیین شده است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی دستور العمل اجرایی مربوط به متنوع سازی روش های ورود سرمایه به کشور برای سپرده گذاری بلند مدت ارزی و سرمایه گذاری را به استناد مصوبه هیأت وزیران آماده کرد. بر اساس ماده نخست این دستورالعمل جزئیات نحوه ورود سرمایه برای سپرده گذاری بلندمدت ارزی جهت اخذ اقامت پنج ساله به روش حواله و اسکناس ارز مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر مشخص شده است.

نحوه ورود سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار دلاری برای اخذ اقامت پنج ساله بر این اساس، بانک ملی ایران مجاز است به نیابت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انعقاد قرارداد سپرده گذاری ارزی ویژه در قالب افتتاح حساب ارزی به میزان حداقل ۱۰۰ هزار دلار آمریکا و یا معادل آن به سایر ارزهای جهان روای مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس برای متقاضیان اتباع خارجی اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره خزانه داری ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حواله وارده را در حساب های مورد نظر اداره مذکور کارسازی و با اسکناس ماخوذه را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد.

در همین حال بانک ملی ایران در رابطه با سپرده های ارز با منشأ اسکناس، مکلف است ضمن اطمینان از اصالت مستندات ورود ارز از جمله اظهارنامه ارز همراه مسافر ارائه شده توسط متقاضی، مراتب امکان خروج اصل سپرده به خارج از کشور پس از لغو اقامت به صورت اسکناس به همان ارز اظهار شده با ارایه اظهارنامه یاد شده را پس از اخذ تاییدیه از وزارت کشور و سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران به سپرده گذار اعلام کند.

ضمنا استفاده از اظهارنامه مزبور جهت خروج ارز اشخاص ثالث امکان پذیر نیست.علاوه بر این بانک های برون مرزی ( آف شور ) می توانند در چارچوب همین دستورالعمل با مجوز و تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.روش‌های مجاز ورود سرمایه در این دستورالعمل همچنین روش‌های مجاز ورود سرمایه جهت سرمایه گذاری موضوع قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی نیز تعیین شده است.

بر این اساس ورود سرمایه نقدی از طریق بانک‌های خصوصی و دولتی ایرانی به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه‌های مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از جمله نیما و سنا مجاز است.

بر اساس تبصره این بند بانک‌های برون مرزی ( آف شور ) می توانند در چارچوب همین دستورالعمل با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تایید سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های ‌های اقتصادی و فنی ایران اقدام کنند. بر این اساس همچنین ورود سرمایه نقدی از طریق صرافی های بانکی و غیربانکی مجاز تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به صورت حواله و اسکناس با ثبت در سامانه های مورد تایید بانک مرکزی از جمله نیما و سنا مجاز است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، ورود سرمایه نقدی به صورت اسکناس باید مستند به اظهارنامه ارز همراه مسافر باشد و بر اساس تبصره این بند گمرک موظف است اظهار نامه ارزی موضوع این دستورالعمل را بدون هیچ گونه محدودیت در کف و سقف میزان سرمایه نقدی ورودی ثبت و صادر کند.امکان ورود سرمایه از طریق تهاتر با سرمایه‌گذار خارجی و داخلی ورود سرمایه سرمایه گذار خارجی موضوع ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی از طریق تهاتر سرمایه با سرمایه گذار خارجی موضوع همان قانون که قصد خروج منابع حاصل از موضوع مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ قانون از جمله سود اصل سرمایه و عواید حاصل از سرمایه را دارند نیز در این دستورالعمل مجاز شده است.

در این روش سرمایه گذار خارجی دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی که قصد ورود سرمایه خارجی به کشور را دارد، سرمایه نقدی خود را با سرمایه گذار خارجی دیگری که مجوز انتقال موضوع مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ قانون دارد، تهاتر می‌کند. این روش صرفا بین سرمایه گذاران خارجی دارای مجوز موضوع قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و با تایید هیات سرمایه گذاری خارجی موضوع ماده ۶ قانون مورد پذیرش قرار می گیرد.

در همین حال تهاتر بین سرمایه گذار خارجی موضوع ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی (سرمایه گذارخارجی) که قصد ورود سرمایه نقد به کشور دارد.

با فعال اقتصادی داخل کشور (سرمایه گذار داخلی) متقاضی واردات کالاهای مجاز برای واردات ماشین آلات ، تجهیزات و مواداولیه خط تولید سرمایه گذار داخلی به کشور نیز مجاز است.

در این روش سرمایه گذار داخلی از محل ارز با منشا خارجی سرمایه گذار خارجی، از طریق انعقاد قرارداد با سرمایه گذار خارجی ، مبادرت به واردات قانونی کالای مجاز با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران می‌کند. پس از واردات قطعی کالا به کشور و به کارگیری آن در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ( ارزش مندرج در رسید پروانه الکترونیکی واردات ) و واریز معادل ریالی ارزش کالای وارد شده مورد تایید گمرک، از طرف سرمایه گذار داخلی به حساب شرکت سرمایه پذیر سرمایه گذار خارجی در ایران، به عنوان سرمایه خارجی وارده سرمایه گذار خارجی در دفاتر سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران پس از تایید هیأت سرمایه گذاری خارجی موضوع ماده ۶ قانون ثبت می‌شود.

البته سرمایه گذار داخلی موضوع این بند، فعال اقتصادی ایرانی داخل کشور است که رابطه سهامداری و قراردادی با سرمایه گذار خارجی در طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب موضوع ماده ۶ ندارد.

 ایسنا

قیمت تعیین شده برای خوراک پتروشیمی‌ها، سرمایه‌گذاران را فراری داده‌است.

حمیدرضا صالحی، عضو اتاق تهران:

بخش عمده‌ای از اعداد و ارقام پیش‌بینی شده در لایحه هفتم، قابل تحقق نیست. در این لایحه، تولید ۱۵۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی پیش‌بینی شده که با توجه به وضعیت زیرساخت‌ها در این صنعت، عملی نیست.

قیمت تعیین شده برای خوراک پتروشیمی‌ها، سرمایه‌گذاران برای حضور در این صنعت را فراری داده‌است، نرخ خوراک در حالی ۷ هزار تومان که معادل ۲۴ سنت دلار است، تعیین شده که نرخ این محصول و ماده اولیه در دیگر‌ هاب‌های دنیا نزدیک به ۹ سنت است./ اقتصاد انلاین

📌لغو ممنوعیت ۱۴ کالای صادراتی ابلاغ شد

🔹 سازمان توسعه تجارت ایران به دنبال رای دیوان عدالت اداری رفع ممنوعیت 14 قلم کالای صادراتی را به گمرک ایران ابلاغ کرد.

🔹روز 21 مرداد ماه سال جاری نرگس باقری زمردی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به شادمانی مدیر کل دفتر صادرات گمرک اعلام کرد بر اساس رای دیوان عدالت اداری ممنوعیت صادرات پیله کرم ابریشم، ابریشم خام،ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، نخ و الیاف پشمی تابیده شده لغو شد.

ایران عضو دائم بریکس شد

◽مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹۰ ثانیه

■ معاون دفتر رییس جمهور اعلام کرد: ایران عضو دائم بریکس (گروه اقتصادهای نوظهور جهانی) شد.

■ به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در توئیتی نوشت؛ جمهوری اسلامی ایران عضو بریکس شد. عضویت دائم در گروه اقتصادهای نوظهور جهانی یک پیشرفت تاریخ ساز و موفقیت استراتژیک برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی محسوب میشود.

■ گفتنی است سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی آقای «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی و برای حضور در پانزدهمین نشست سران «بریکس» عازم آفریقای جنوبی شده بود، بامداد پنجشنبه به وقت محلی، وارد شهر پرتوریا شد.

■ رئیس جمهور ایران در این سفر علاوه بر حضور و سخنرانی در نشست «بریکس پلاس» که سران ۷۰ کشور جهان به آن دعوت شده‌اند، با شماری از سران کشورهای حاضر نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

■ به گزارش خبرگزاری تاس به نقل از این رسانه برزیلی، عامل جغرافیایی جزو معیارهای اصلی گزینش اعضای جدید بود و انتخاب ها به منظور حفظ تعادل منطقه ای در داخل این گروه انجام می شود.

■ پایگاه خبری برزیلی در گزارش خود افزوده است: 

عضای جدید بریکس

🇦🇷 آرژانتین
🇪🇬 مصر
🇪🇹 اتیوپی
🇮🇷 ایران
🇸🇦 عربستان سعودی
🇦🇪 امارات

بخشنامه جدید بانک مرکزی درباره ارز ۲۸۵۰۰ تومانی

🔹بانک مرکزی: تسهیلات ارزی دریافت شده از سوی واردکنندگان کالاهای اساسی با نرخ ۲۸۵۰۰ تومانی، در صورت تخلف از قیمت‌گذاری با نرخ بازار مبادله تسویه خواهد شد.

دستورالعمل اعطای تسهیلات ارزی از محل منابع بانک ها تا سقف معادل شصت میلیون دلار 
خبرنامه اقتصادی شماره 10غرب افغانستان1402
📌اعزام هیأت تجاری به نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان دکوراسیون داخلی و مبلمان ایتالیا 25 لغایت 28 مهر

🔹با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران، قرار است تا یک هیأت تجاری به نمایشگاه بین المللی سیکام ایتالیا در حوزه صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی اعزام شود. 

📆زمان برگزاری این نمایشگاه :  ۲۵ الی ۲۸ مهر ۱۴۰۲

📎لینک پیوستن به گروه واتس‌آپ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌رضوی :
https://chat.whatsapp.com/HkCbitJy5JAJC4IaOaQUIK

واردات چای خارجی منوط به خرید چای داخلی شد
 
رئیس سازمان چای کشور :
🔹با دستور وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده، وارد کنندگان برای واردات چای مورد نیاز تنظیم بازار باید بخشی از چای تولید داخل را خریداری کنند تا نگاه تامین بازار بیشتر به سمت تامین از منابع داخلی باشد.
 
isna.ir/xdPtT7
🌐 kheu.ir
📡 @kheuir
ترخیص ماشین‌آلات تولیدی با سپرده چکی

🔹وزیر اقتصاد: واردکنندگان ماشین آلات بخش تولید به صورت علی‌الحساب مکلف بودند ضمانت بانکی در اختیار گمرک بگذارند که برای تسهیل از هفته آینده قرار شد این افراد با سپرده چکی محموله خود را ترخیص کنند.

🔴 فعالان اقتصادی برای حمل یکسره کالا از گمرکات هزینه انبارداری پرداخت نخواهند کرد

♦فعالان اقتصادی از اول مهرماه امسال برای حمل یکسره کالا از گمرکات هزینه انبارداری پرداخت نخواهند کرد.

🔹با توجه به سهمی که ارزش افزوده پرداختی در گمرکات کشور دارد و واردکنندگان ماشین آلات بخش تولید به صورت علی الحساب مکلف شده بودند ضمانت بانکی در اختیار گمرک بگذارند که در این راستا برای تسهیل این مهم، از هفته آینده قرار شد این افراد با سپرده چکی محموله خود را ترخیص کنند.

ارایه مستندات قانونی صادرات روغن زیتون