ورود/ثبت نام

10 کالای برتر صادراتی به عراق در سال 1401

در این مقاله به بررسی 10 کالای مهم صادراتی به عراق در این سال خواهیم پرداخت

فهرست مطالب

مقدمه

عراق یکی از مهمترین بازارهای صادراتی برای ایران است و تجارت با این کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی مورد توجه بسیاری از شرکت‌ها و کارآفرینان قرار دارد. در سال 1401، بسیاری از کالاهای صادراتی به عراق ارسال شده اند که در این مقاله به بررسی 10 کالای مهم صادراتی به عراق در این سال خواهیم پرداخت.

مواد پتروشیمی

یکی از مهمترین کالاهای صادراتی به عراق در سال 1401، محصولات پتروشیمی بود. بر اساس آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت، یکی از محصولات پتروشیمی صادر شده به عراق، پلی‌اکریل نیتریل (PAN) بود که به دلیل استفاده زیاد از این محصول در صنایع خودروسازی، الیاف مصنوعی و لوازم خانگی، بازار خوبی در عراق داشت.

کاغذ

کاغذ نیز یکی از محصولاتی است که به صورت گسترده در سال 1401 به عراق صادر شد. با توجه به این که عراق به دلیل تولید کمتر این محصول، به دنبال واردات بیشتر آن بود، شرکت‌های کاغذسازی ایران برای صادرات کاغذ به عراق، فرصت بسیار خوبی داشتند.

فولاد

فولاد نیز از دیگر محصولات صادراتی به عراق در سال 1401 بود که در حجم بالایی صادر شده است. با توجه به این که صنعت ساختمانی در عراق در حال گسترش بود، استفاده از فولاد برای ساخت ساختمان‌ها و پل‌ها بسیار مهم بود.

خودرو

خودرو نیز از محصولاتی است که در سال 1401 به صورت گسترده به عراق صادر شده است. ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ خودرو در منطقه، برای افزایش حجم صادرات خود، به دنبال توسعه روابط با بازار عراق بودند. با توجه به تقاضای بالا در عراق برای خودرو، صادرات خودرو ایران به عراق در سال 1401، به مقدار قابل توجهی افزایش یافت.

مواد غذایی

بسیاری از محصولات غذایی نیز در سال 1401 به عراق صادر شدند. با توجه به این که عراق به دلیل جمعیت بالای خود، به دنبال واردات بیشتر مواد غذایی بود، شرکت‌های غذایی ایران به عنوان تأمین کننده این محصولات به بازار عراق، فرصت خوبی داشتند.

لوازم الکترونیکی

لوازم الکترونیکی نیز از دیگر محصولاتی هستند که به صورت گسترده در سال 1401 به عراق صادر شدند. با توجه به رشد سریع صنعت الکترونیک در عراق، شرکت‌های الکترونیکی ایران، به دنبال فرصت برای واردات لوازم الکترونیکی به عراق بودند.

فرش

فرش نیز از دیگر محصولات صادراتی به عراق در سال 1401 بود که با توجه به کیفیت بالای فرش‌های ایرانی، بازار خوبی در عراق داشت. با توجه به این که فرش یکی از صنایع دستی مهم در ایران است، صادرات فرش به عراق، فرصت بسیار خوبی برای ارتقای این صنعت در ایران می باشد.

محصولات پزشکی

محصولات پزشکی نیز از محصولاتی هستند که در سال 1401 به عراق صادر شده‌اند. با توجه به این که عراق به دنبال واردات بیشتر محصولات پزشکی بود، شرکت‌های پزشکی ایران به عنوان تأمین کننده این محصولات به بازار عراق، فرصت خوبی داشتند. محصولات پزشکی مانند دارو، لوازم جراحی و انواع تجهیزات پزشکی به عراق صادر شده بودند.

پوشاک

پوشاک نیز از دیگر محصولاتی بودند که در سال 1401 به عراق صادر شده‌اند. با توجه به این که عراق به دنبال واردات بیشتر پوشاک بود، شرکت‌های پوشاک ایران به عنوان تأمین کننده این محصولات به بازار عراق، فرصت خوبی داشتند.

کالاهای متفرقه

کالاهای متفرقه شامل مواردی مانند آهن، فولاد، شیشه، مواد شیمیایی و … بودند که در سال 1401 به عراق صادر شده‌اند. با توجه به نیاز عراق به این محصولات، شرکت‌های تولید کننده این محصولات، به دنبال فرصت برای واردات به بازار عراق بودند.

به طور کلی، در سال 1401، صادرات به عراق برای بسیاری از صنایع ایران، یک فرصت بزرگ بود. عراق به عنوان یک بازار مهم در خاورمیانه، بازاری بسیار بزرگ برای تولیدات صنایع مختلف در ایران بود. به دنبال صادرات بیشتر به عراق، شرکت‌های ایرانی می‌توانند فرصت بیشتری برای رشد و توسعه خود را پیدا کنند

دریافت آخرین مقالات خادم صنعت

برای دریافت آخرین اخبار و مقالات خادم صنعت عضو خبرنامه ما شوید.