ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPersianRussianSpanishTurkish

صادرات ایران به کشورهای اوراسیا

صادرات ایران به روسیه ۴۱ درصد بیشتر شد

صادرات ایران به کشورهای اوراسیا طی ۹ ماه امسال با ۷۲ درصد افزایش به ۷۸۳ میلیون دلار رسیده است که در این میان بیشترین حجم تجارت خارجی کشور با مجموعه کشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریکه صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار و میزان واردات از این کشور ۸۶۴ میلیون دلار است که ارزش صادرات ۴۱ درصد بیشتر شده اما واردات هفت درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، سید روح الله لطیفی – سخنگوی گمرک – گفت: میزان صادرات کشور طی ۹ ماهه امسال به پنج کشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه در مجموع دو میلیون و ۵۱۹ هزار تن و به ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن و افزایش ۷۲ در صدی در ارزش برخوردار است. همچنین میزان واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی این مدت بالغ بر دو میلیون و ۲۷۴ هزار تن به ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده است که این میزان نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدود هفت درصد کاهش در ارزش را نشان می‌دهد.

وی افزود: درآبان امسال ایران تفاهم نامه‌ای در خصوص تجارت و اعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص برخی کالاهای وارداتی و صادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرده و تفاهم‌نامه مذکور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.

لطیفی درباره سهم کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت با کشورمان اظهار کرد: صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، طی ۹ ماهه امسال حدود ۲.۴۲ درصد از وزنی و ۲.۴۶ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

طبق اعلام گمرک، واردات ایران از کشورهای فوق سهمی در حدود ۹.۱ درصد از وزنی و ۳.۱ درصد از نظر ارزش کل واردات کشور را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین متوسط ارزش کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی ۹ ماهه سال جاری به ۴۳۶ دلار در هر تن رسیده است.

سخنگوی گمرک ضمن اشاره به میزان کلی تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا گفت: بیشترین حجم تجارت خارجی کشور با مجموعه کشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است؛ بطوریکه مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار و میزان واردات از این کشور ۸۶۴ میلیون دلار است که ارزش صادرات ۴۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد اما ارزش واردات از روسیه نسبت به مدت مشابه پارسال هفت درصد کاهش دارد

کاهش متقابل تعرفه های گمرکی با اوراسیا

تغییر جهت تجارت کشور

بزودی کشورهای عضو اوراسیا، تعرفه های گمرکی خود را برای کالاهای ایرانی کاهش می دهند و فعالان اقتصادی می توانند با تعرفه هایی که برای آنها در نظر گرفته شده است، تجارت با ۵ کشور بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان را دنبال کنند.

ایران تعرفه های گمرکی خود را برای ۵ کشور عضو اوراسیا کاهش داده است تا تجار اقتصادی با شرایط بهتری کالاهای خود را وارد کشورمان کنند.

تجار و مجموعه هایی که می خواهند با ۵ کشور عضو اوراسیا بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان همکاری کنند می توانند از اتاق بازرگانی ایران فرم هایی را که مربوط به تجارت با کشورهای عضو اوراسیا است و به تازگی منتشر شده است دریافت کنند.

سه گام اجرایی

با سه گام عنوان شده (سه خبر را روزنامه ایران از منابع مطلع مختلف به دست آورد) ایران به صورت جدی وارد فاز عملیاتی و اجرایی پیمان اوراسیا شد، البته پیمان اوراسیا از ۵ آبان ماه شروع شد و بازرگانان، خود را برای تجارت پویا آماده کردند. با سه گام مطرح شده، زیرساخت ها برای همکاری ایران با ۵ کشور بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و ارمنستان فراهم می شود. تسهیل تجارت، حذف تدریجی قوانین گمرکی، ایجاد بازار مشترک و استفاده از پتانسیل تولیدی بخش قابل توجه مزیت و البته اهداف پیمان اوراسیا است.

 خیلی ها فرصت حضور در اوراسیا را ندارند

هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه به «ایران» می گوید: اقتصاد کشورهایی که عضو اوراسیا شدند، بسیار متحول شده است و به طور قطع ایران هم می تواند از شرایط پیش آمده برای توسعه و رونق اقتصادی استفاده کند. او ادامه داد: خیلی از کشورها می خواهند وارد پیمان اوراسیا باشند اما برای آنها این فرصت وجود ندارد، این در حالی است که ایران توانست با مذاکره به این پیمان استراتژیک و مهم بپیوندد.

تیزهوش می گوید: کشور ویتنام قبل از آنکه به پیمان اوراسیا ملحق شود، صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری به روسیه داشت و اکنون آمار نشان می دهد این عدد به ۶ میلیارد دلار رسیده است، از این رو ایران می تواند چنین جهشی را در صادرات داشته باشد.

صادرات یکساله با روسیه

۲۰ شهریورماه، گمرک روسیه از افزایش تراز تجاری ایران و روسیه در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ خبر داده و گفته بود: تراز تجاری دو کشور از ماه ژانویه (دی ماه ۹۷) تا ژوئن (تیر ۹۸) ۲۴.۶ درصد افزایش یافته و به ۱.۳۳ میلیارد دلار رسیده است. طی مدت عنوان شده میزان صادرات روسیه به ایران ۹۹۹.۳ میلیون دلار است که ۳۹.۹ درصد افزایش نشان می دهد و میزان صادرات ایران به روسیه نیز ۳۳۳.۷ میلیون دلار است که ۶.۲ درصد کمتر شده است.

کالاهایی که به ۵ کشور صادر خواهد شد

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه عنوان می کند: در بین کشورهای عضو اوراسیا، روسیه بیشترین پتانسیل را برای صادرات محصولات ایرانی دارد. از این رو پیش بینی می کنم بیشترین کالاهایی که بواسطه پیمان اوراسیا صادرات آن رشد قابل توجهی پیدا می کند، مرکبات، خشکبار، صنایع سبک و صنایع دستی است.

قوانین را مطالعه کنید

او در ادامه به تجاری که می خواهند در قالب پیمان اوراسیا همکاری کنند، عنوان کرد که تجار قبل از آنکه فعالیت های خود را آغاز کنند، قوانین پیمان اوراسیا را مطالعه کنند. کشوری مانند روسیه بشدت از قانون پیروی می کند. تجار ایرانی زمانی در بازار روسیه موفق می شوند که به قوانین آشنا باشند.

سرمایه خود را از دست ندهید

تیزهوش می گوید: بازار روسیه بسیار بزرگ و پیچیده است، از این رو حضور در روسیه و کشورهای عضو اوراسیا نیازمند اطلاعات دقیق و جامع است. اگر تجار اطلاعات لازم از بازار روسیه نداشته باشند به یکباره سرمایه خود را از دست می دهند.

 

بازنگری قیمت ها

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه عنوان می کند: یکی از کارهایی که تجار و تولیدکنندگان در مقطع فعلی باید انجام دهند، بازنگری در قیمت نهایی کالاها است. در حال حاضر قیمت کالاهای صادراتی بالا است و این امر مانعی بزرگ برای صادرات و گرفتن بازارهای عضو پیمان اوراسیا است.

پیگیری کاهش قیمت ها

او یادآورشد: قرار شده کاهش قیمت کالاهای نهایی از سوی سازمان توسعه تجارت پیگیری شود. وقتی قیمت نهایی کالا با ارزش گمرکی(زمان صادرات از ایران) برابری کند یا حتی بیشتر باشد، صادرات آن کالا برای فعال اقتصادی توجیه اقتصادی ندارد. از تمام فعالان اقتصادی می خواهیم برای کالاهای صادراتی خود قیمت مناسب تعیین کنند.

مبادلات پولی با اوراسیا

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در پاسخ به این سوال که با وجود تحریم ها چگونه می توان مبادلات پولی و بانکی با کشورهای عضو اوراسیا را دنبال کرد، می گوید: مانند گذشته روابط پولی و بانکی دنبال می شود، در این میان باید دنبال راهکارهایی بود که مشکلات حواله و پرداخت های ارزی را حل کرد. روسیه نه مانند ایران اما این کشور هم با تحریم هایی روبه رو است، از این رو روسیه هم به دنبال آن است تا بتواند تحریم ها را پشت سر بگذارد.

پیمان اوراسیا از کجا شروع شد؟

اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در آن کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان حضور دارند، حدود ۷۵۰ میلیارد دلار در سال مبادلات تجاری وجود دارد. در موافقتنامه اوراسیا که ایران هم عضو آن شده ۸۶۲ قلم کالا برای تعرفه ترجیحی مدنظر قرار گرفته است که ۵۰۲ قلم از آن ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است و ۳۶۰ قلم هم ترجیحات اعطایی ایران به اتحادیه اوراسیا است.

با توجه به این توضیحات پس از یک سال اجرای موافقتنامه اوراسیا، مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا شروع خواهد شد و ظرف ۳ سال باید موافقتنامه تجارت آزاد را مذاکره و امضا کرد.

آنگونه که در خبرگزاری ها آمده است، سال ۹۵ ایران به همسایگان شمالی خود که اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشکیل دادند پیشنهاد داد تا ایران به جمع آنها بپیوندد؛ پیشنهادی که بواسطه جایگاه ایران در منطقه با استقبال مواجه شد و پس از دو سال مذاکره فشرده و ارزیابی کم و کیف اقلام و میزان تعرفه های ترجیحی بین این کشورها، سرانجام اردیبهشت ماه سال ۹۷ به ثمر نشست.

با پیوستن ایران به این اتحادیه، کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان با ایران بر سر واردات صدها کالا از ایران با تعرفه های ترجیحی یا بعضا صفر به توافق رسیدند و این مساله فرصتی تازه برای صادرکنندگان کشورمان جهت توسعه بازار و رشد صادرات غیرنفتی ایران را فراهم کرده است.

حجم تجارت اوراسیا چقدر است؟

سایت اتاق بازرگانی تهران هم در تحلیل تجارت کشورهای عضو اوراسیا نوشت:مطابق آخرین اطلاعات تجاری سال ۲۰۱۸، اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مجموع بازار مصرف ۱۹۲ میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی حدود ۱.۹ تریلیون دلاری، حدود ۵۴۸ میلیارد دلار به جهان صادرات داشته و ۳۱۸.۵ میلیارد دلار کالا نیز از جهان وارد کرده است. در میان کشورهای اتحادیه، فدراسیون روسیه بیشترین میزان جمعیت، تولید ناخالص داخلی و حجم تجارت با جهان را داشته است. بیشترین نرخ تورم متعلق به کشور قزاقستان با

۶ درصد و بیشترین نرخ بیکاری نیز متعلق به کشور ارمنستان با ۱۸.۱ درصد بوده است. کشور قرقیزستان با تورم ۱.۵ درصدی و تولید ناخالص داخلی ۸.۱ میلیارد دلاری، کمترین نرخ تورم و تولید ناخالص داخلی و کشور بلاروس با ۰.۸ درصد کمترین نرخ بیکاری را داشته اند. بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین المللی، در سال ۲۰۱۸ حدود ۰.۳ درصد از واردات این کشورها از ایران بوده است. در میان کشورهای عضو این اتحادیه، سهم ایران در تامین نیاز وارداتی کشور ارمنستان (حدود ۵.۶ درصد) بیش از سایر کشورها بوده و حدود ۴ درصد از صادرات کالایی این کشور نیز به ایران بوده است.

تغییر مسیر تجارت ایران

کاوه زرگران، عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و روسیه هم به «ایران» گفت: با پیوستن ایران به پیمان اوراسیا بزودی شاهد تغییر مسیر تجارت ایران خواهیم بود، چرا که این مسیر مزیت های زیادی دارد و تجار برای کاهش قیمت تمام شده و استفاده از تخفیف های گمرکی به این سمت خواهند رفت. او ادامه داد: ایران کالاهای زیادی را از امریکای جنوبی وارد می کند، از این رو پیمان اوراسیا و تخفیف هایی که برای تعرفه گمرکی داده می شود، فرصت خوبی برای تامین مواد اولیه تولید فراهم می کند. اگر مواد اولیه تولید ازطریق کشورهای عضو پیمان اوراسیا وارد کشور شود، در آینده ای نزدیک شاهد کاهش قیمت نهایی کالاها در کشورمان خواهیم بود.

زرگران پیش بینی کرد: یکی از کالاهایی که در پیمان اوراسیا می تواند کاهش قیمت را تجربه کند، ذرت و غلات است. وقتی این کالاها با تعرفه ترجیحی (تخفیف گمرکی) وارد کشور شوند، ارزان تر خواهند بود و محصولات نهایی که از این کالاها به دست می آید، گران نمی شود.

تعرفه کالایی که برای ۵۰۲ قلم کالای صادراتی به ایران تعیین شده، اثر بسزایی در تبادلات و قیمت ها خواهد داشت.

مسیر موفقیت در صادرات به اوراسیا

اتحادیه اقتصادی اوراسیا(EAEU) طی توافقی میان کشورهای بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان تاسیس شده است. پیمان میان این کشورها در سال ۲۰۱۴ به امضا رسید و از ابتدای سال ۲۰۱۵ لازم‌الاجرا شد.

براساس این پیمان، تعرفه گمرکی در تجارت کالایی بین اعضای اتحادیه صفر است و اعضای اتحادیه، تعرفه خارجی مشترکی برای کالاهایی که از خارج اتحادیه وارد می‌شوند، اعمال می‌کنند.

موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا نیز پنجم آبان ماه امسال اجرایی ‌شده است. مطابق این موافقت نامه ۵۰۲ قلم کالای صادراتی از ایران به کشورهای عضو این اتحادیه، مشمول تخفیف در تعرفه گمرکی به میزان ۲۵ تا ۱۰۰ درصد می‌شوند.

 مزیت‌های ورود به اتحادیه اوراسیا

همچنین ۳۶۰ قلم از اقلام وارداتی ایران از این کشورها نیز مشمول تخفیفات تعرفه‌ای می‌شوند. پس از یک سال از اجرای این موافقتنامه، مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا شروع خواهد شد و ظرف سه سال با امضای موافقتنامه تجارت آزاد، ایران میتواند به عضویت کامل اتحادیه اوراسیا درآید.

حجم مبادلات تجاری ایران با اعضای اتحادیه

مطابق آخرین اطلاعات مرکز تجارت بین‌المللی در سال ۲۰۱۸، اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مجموع بازار مصرف ۱۸۱ میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی حدود ۹٫۱ تریلیون دلاری، حدود ۵۴۸ میلیارد دلار به جهان صادرات داشته و ۳۱۸ میلیارد دلار کالا نیز از جهان وارد کرده است.

در میان کشورهای اتحادیه، فدراسیون روسیه بیشترین میزان جمعیت، تولید ناخالص داخلی و حجم تجارت با جهان را داشته است. براساس همین آمارها، در سال ۲۰۱۸ حدود سه دهم درصد از واردات این کشورها از ایران بوده است.

منبع: سایت گمرک

نظر دهید

پاسخ دهید

بانک اطلاعات و لیست صنایع خادم صنعت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0