ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPersianRussianSpanishTurkish

تجارت با کشور مالزی

فدراسیون مالزی شامل 13 ایالت و در جنوب شرقی آسیا است و با کشور برونئی ، اندونزی و تایلند هم مرز است. همچنین مالزی دارای موقعیت استراتژیک در امتداد تنگه مالاکا و دریای جنوبی جنوبی چین است. سیستم دولت یک سلطنت مشروطه است. رئیس دولت پادشاه است ، و رئیس دولت نخست وزیر است. زبان های رایج در مالزی: بهسا مالزی (رسمی) ، انگلیسی ، چینی (کانتونی ، ماندارین ، هوکیین ، هاکا ، هاینان ، فوچو) ، تامیل ، تلوگو ، مالایایی ، پائولی ، تایلندی مالزی دارای یک سیستم اقتصادی مختلط است که شامل انواع مختلفی از آزادی خصوصی است و همراه با برنامه ریزی اقتصادی متمرکز و مقررات دولتی است. مالزی عضو همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC)، انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (ASEAN) و مشارکت بین اقیانوس آرام (TPP) است.

تولید ناخالص داخلی سرانه ، PPP ($ بین المللی فعال): 31،782 دلار (2018)

سهولت در رتبه بندی کسب و کار: 15 مورد از 190 (2018)

سطح درآمد (براساس سرانه GNI): بخش نفت و گاز حدود 35 درصد از درآمد دولت را تأمین می کند.

3 گروه از شرکای تجاری برتر (2018): چین ، سنگاپور و ایالات متحده

3 کالای برتر صادراتی (2018): ماشین آلات برق ، نفت و سوخت های معدنی و ماشین آلات صنعتی

صنایع برتر: فرآوری و ساخت لاستیک و روغن نخل نفت و گاز طبیعی؛ ساخت سبک؛ داروسازی

تولید ناخالص داخلی (GDP): PPP ($ بین المللی فعلی) 1،002،046،323،609 دلار (2018)

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی: (٪ سالانه) 4.742٪ (2018)

تولید ناخالص داخلی سرانه : PPP ($ فعلی بین المللی) 31،782 دلار (2018)

رتبه کشوری تولید ناخالص داخلی: (2018) 196/25

نشانگرهای اقتصادی:

تورم ، قیمت مصرف کننده (سالانه٪) 0.885٪ (2018)

سهام بدهی خارجی ، کل (DOD ، دلار آمریکا فعلی) 200،364،305،000 دلار (2016)

نرخ کل مالیات (٪ سود تجاری) 38.7٪ (2019)

نرخ بهره واقعی (میانگین 5 سال) 4.187٪ (2018)

تولید ، ارزش افزوده (٪ تولید ناخالص داخلی) 21.564٪ (2018)

مانده حساب جاری (BoP ، دلار فعلی آمریکا) 7،590،221،354 دلار (2018)

کار و اشتغال:

نیروی کار ، تعداد کل 15،788،572 (2019)

اشتغال در کشاورزی (٪ کل اشتغال) 10.962٪ (2019)

اشتغال در صنعت (٪ کل اشتغال) 27.217٪ (2019)

اشتغال در خدمات (٪ کل اشتغال) 61.821٪ (2019)

نرخ بیکاری 3.399٪ (2019)

تجارت مالزی

بخش عمده اقتصاد مالزي صادرات است و تجارت بين المللي نيز نقش بسيار مهمي در اقتصاد مالزي دارد .کشور مالزي يكي از عمده ترين صادركنندگان قطعات الكترونيكي در جهان به شمار مي رود. علاوه بر آن خدمات مختلف ديگري مانند كارخانجات و صنايع نقش مهمي را در موفقيت اقتصاد مالزي داراست و همچنين مالزي به عنوان يكي از سه قطب اصلي است كه تنگه مالاكا را تحت كنترل خود دارد. دولت مالزي تاكيد ويژه اي بروي صنايع متمركز تكنولوژي دارد و به صادرات مستقيم بخش هاي صنعتي اهميت و تاكيد بسيار زيادي مي كند. پس بخش هاي صنعتي زيادي بنا كرده است. يكي از شركت كنندگان بزرگ در اين بخشها صنايع ماشين سازي ملي كشور با نام پروتون مي باشد كه كنار بازار داخلي، به بسياري از بازارهاي خارجي نيز نفوذ كرده است و يكي از رقباي اصلي بازار ماشين قرار گرفته است.

واردات کالا و خدمات (دلار فعلی ایالات متحده) 221،407،895،715 دلار (2018)

صادرات کالا و خدمات (دلار فعلی ایالات متحده) 246،551،510،495 دلار (2018)

کل تجارت کالا (٪ از تولید ناخالص داخلی) 129.632٪ (2018)

FDI ، ورود خالص (BoP ، دلار فعلی ایالات متحده) 8،570،094،243 دلار (2018)

صادرات خدمات تجاری (دلار آمریکا فعلی) 40،077،166،052 دلار (2018)

رتبه های درصد با استفاده از آخرین داده های موجود برای همه کشورها طی 5 سال گذشته محاسبه می شود.

تجارت ایران با مالزی

مالزی به عنوان کشور دوست و مسلمان با بهره‌گیری از مشترکات فرهنگی و مذهبی به عنوان یکی از شرکای تجاری منحصر به فرد ایران محسوب می‌شود و طی سالهای اخیر شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای درخصوص توسعه روابط می باشیم .

مهمترین اقلام صادراتی ایران به مالزی را نفت و فرآورده های نفتی ، خشکبار ، فرش ، کفپوش ، سنگ و مصالح ساختمانی ، آلومینیم و واردات از مالزی را بیشتر کائوچوی طبیعی ، نخ نساجی و پلاستیک ، روغن نخل و محصولات جانبی آن تشکیل می دهند .حال آنکه ايران امکان صدور محصولاتى از قبيل متانول، سولفور طبيعى (گوگرد)، انواع کاشي، چينى و سراميک، ايزوگام، ادويه‌جات، خشکبار، ميوه (خصوصاً سيب)، پوست خام، چرم، پوشاک و پوشاک چرمي، لباس آماده، تريکو، کفش، اشياء شيشه‌اي، پشم شيشه، مواد شوينده و ماهى را به کشور مالزى دارد.

واردات مالزی ازایران

مالزی در سالهای اخیر از منابع مهم تامین کالاهای مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران بوده است. کالاهای وارده به ایران از مالزی به طورعمده شامل مواد اولیه به ویژه کائوچو ومشتقات آن ونخ پلی استر، روغن نارگیل و اجزا و قطعات توربینهای بخار که در صنایع لاستیک سازی ایران مصرف می‌شود. جمهوری اسلامی ایران از محصولات صادراتی آن کشور به ویژه تولیدات صنایع برق و الکترونیک چندان بهره نمی‌برد در حالی که می توان گفت محصولات صنعتی مالزی به ویژه صنایع برق الکترونیک، کامپیوتر و قطعات آن ، وسایل صوتی و تصویری، لوازم پزشکی و ….که در مالزی تولید می‌شوند شرایط مناسبی برای اقلام وارداتی مشابه از کشورهای اروپایی و ژاپن است .

نفت و محصولات نفتی ، محصولات سرمایه ای و مواد شیمیایی عمده ترین کالاهای وارداتی مالزی از ایران را شامل می شوند .

اقلام صادراتی ایران به مالزی

۱ – کالاهای سنتی

انواع فرش و کفپوش، پسته، خرما و انگور، انجیر به مالزی صادر شده است که تقریبا به طور میانگین ۴۰ درصد کل صادرات غیرنفتی ایران به مالزی را درمقطع فوق تشکیل داده است

با توجه به کیفیت بسیار مرغوب اقلام صادراتی سنتی ایران می توان اذعان داشت مادام که کیفیت این نوع کالاها در سطح فعلی حفظ شوند صادرکنندگان ما قادر خواهند بود سهم فعلی خود را دربازارمالزی محفوظ نگاه دارند و در صورت بازاریابی مناسب ، انجام تبلیغات کافی وارایه کالا در بسته بندی های رایج دربازار آن کشورنه تنها صدور این اقلام به مالزی افزایش خواهد یافت بلکه همچنین با توجه به مزیت نسبی بسیاری از اقلام دیگر، بازار این کشور به روی سایر کالاهای کشاورزی ایران مانند سیب درختی ، سیب زمینی ، صیفیجات ، کنسانتره ، آب میوه وکنسروجات گشوده خواهد شد .البته عرضه کالا در بسته بندی مناسب و محصولات و عرضه محصولات باید به صورت یک دست یک اندازه با کیفیت مشابه و با مارکت و برچسب قیمت یکسان باشد و صادر کنندگان ایرانی نیز باید به این موضوع توجه کنند . تجار مالزیایی به طور سنتی میوه و خشکبار مورد نیاز خود را ازکشورهای آمریکا ، استرالیا ، نیوزیلند و چند کشور دیگرتامین می کنند و شناخت کافی ازوضعیت تولید وصادرات ایران ندارند یکی ازراههای شناساندن و معرفی کالاها درکشور مالزی ، برگزاری سمینارها و نمایشگاههای منظم در آن کشوراست همانگونه که مالزی برای معرفی و بازاریابی روغن نخل خود همه ساله سمینارها و برنامه های نمایشگاهی در ایران بر پا می‌کند. درخصوص صادرات فرش، کفپوش و گلیم که اصلی‌ترین کالاهای سنتی صادراتی ایران به مالزی محسوب می‌شوند، اتخاذ تدابیر لازم جهت حمایت از این صنعت ضروری است .

۲ – اقلام صنعتی و معدنی

مالزی کشوری در حال توسعه است و همزمان باگسترش صادرات ، میزان واردات آن کشور نیز مرتبا درحال افزایش است . اقلام وارداتی مالزی به طورعمده شامل ترانزیستورها و شیرآلات ، تجهیزات ماشینهای اداری ، فرآورده های نفتی و تجهیزات ارتباطی می باشد . براساس اطلاعات موجود مهمترین اقلام صادراتی غیر سنتی ایران به مالزی محصولات شیمیایی و انواع سنگهای ساختمانی و اجزا و قطعات وسایل نقلیه موتوری هستند که به ترتیب ۵۲ درصد، ۱/۶درصد و سه درصد ارزش اقلام صادراتی ایران به آن کشور را شامل می‌شوند . هرچند اقلام اصلی وارداتی مالزی شامل قطعات و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، تجهیزات و لوازم اداری ، تجهیزات وقطعات مدارهای الکترونیکی ، لوازم تجهیزات ارتباطات راه دور می باشد اما بخشی از اقلام صنعتی و معدنی که ایران می تواند در تامین آنها نقش داشته باشد مشتقات نفتی، مس، محصولات آهن و فولاد، قطعات و تجهیزات ماشین‌آلات، تجهیزات حمل ونقل، شمش از آهن و فولاد، سیمان و کلینگر، محصولات شیمیایی، انواع سنگهای ساختمانی، سوختهای معدنی ، پارچه‌های نخی و پنبه‌ای است .

راهکارهای افزایش صادرات غیرنفتی به مالزی

به طور قطع کیفیت کالاهای صادره براساس استانداردهای جهانی و قابل رقابت درعرصه بین المللی نقش مهمی در ماندگاری کالای ایرانی در کشور مالزی دارد. رقابتی بودن محصولات صادره نیز از دیگرمحورهایی است که در افزایش میزان صادرات غیرنفتی به مالزی تاثیر بسیاری دارد . انعقاد قراردادهای بلند مدت میان صادر کنندگان ایرانی و وارد کنندگان مالزی ، انجام به موقع تعهدات از سوی صادرکنندگان درخصوص تحویل به موقع کالا و انجام مذاکره با مقامات مالزیایی جهت برقراری تعرفه های ترجیحی میان دو کشور موجب افزایش صادرات غیرنفتی به مالزی می شود.

از سوی دیگر دوری مسافت و عدم شناخت بازرگانان مالزیایی از وضعیت تولید و صادرات محصولات ایرانی ، گرایش سنتی بازرگانان این کشوربه تجارت با بازارهای اروپا ، آمریکا ، استرالیا و منطقه جنوب شرق آسیا و عدم اعتماد تجار مالزیایی به استمرار و ارسال به موقع کالاهای ساخت ایران از عوامل اصلی برون مرزی ضعف صادرات ایران به این کشوراست . در داخل نیز ضعف بسته بندی مناسب محصولات ایرانی به ویژه میوه و خشکبار ، نگرش کوتاه مدت به صدور کالا و منافع کوتاه مدت صادرات توسط صادر کنندگان ، عدم وجود بینش تولید برای صادرات ، عدم ثبات بلند مدت مقررات و قوانین تجاری کشور و تغییرات سریع درمقررات تجاری ، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی از مشکلات صادرات به مالزی را شامل می شوند.

منبع: مجله گسترش صنعت و سازمان توسعه و تجارت ایران

نظر دهید

پاسخ دهید

بانک اطلاعات و لیست صنایع خادم صنعت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0