ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPersianRussianSpanishTurkish

تجارت قرقیزستان

قرقیزستان چگونه کشوری است؟

برای بسیاری از ما ایرانی‌ها کشورهای آسیای میانه که عمدتا از شوروی سابق استقلال یافته‌اند، تا همین چند سال قبل کشورهای مبهم و ناشناخته‌ای بودند تا آنکه در چند سال اخیر کم‌کم خبرهای مختلفی از پیشرفت‌های اقتصادی این کشورها به گوش ما رسید. نمونه بارز این خبرها را می‌توان پیشرفت اقتصادی چند سال اخیر گرجستان دانست که زبان‌زد خاص و عام شده است. اما قرقیزستان کجای معادلات ایستاده است؟ برای شناخت این کشور و معرفی بازارهای صادراتی آن ابتدا بد نیست که با وضعیت سیاسی، جمعیت شناختی و اقتصادی آن آشنا شویم.

جمعیت و ویژگی‌های فرهنگی اجتماعی قرقیزستان

فرهنگ مردم این کشور بدون شباهت به فرهنگ سایر کشورهای آسیای میانه نبوده و با کشورمان نیز دارای قرابت‌های زیادی است. این شباهت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌تواند پتانسیل خوبی برای صادرات به این کشور باشد. جدول زیر اطلاعات اولیه خوبی به شما در این زمینه می‌دهد.

اطلاعات جمعیت‌شناختی
اطلاعات فرهنگی اجتماعی
5.7 میلیون جمعیت
ادیان رسمی اسلام (75)، مسیحیت (20)، سایر ادیان (5)
درصد جمعیت شهری (36 درصد)
اقوام ساکن قرقیزها، روس‌ها، تاجیک‌ها، ایغورها
درصد جمعیت روستایی (64 درصد)
اکثریت مذهب سنی حنفی
مساحت 199951 کیلومتر مربع
شهرهای اصلی بشکک، بوش، جلال‌آباد
جمعیت مردان و زنان به ترتیب 49.3 و 50.7
زبان‌های رسمی قرقیزی، روسی و ازبکی

 با اقتصاد قرقیزستان بیشتر آشنا شویم

شناخت اقتصاد هر کشوری کمک زیادی به چگونگی نحوه تجارت با آن می‌کند که صادرات به قرقیزستان هم از آن مستثنی نیست. ضمن آنکه متغیرهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هر کشوری را نیز باید کامل شناخت و تحلیل کرد. با این حال، از طریق شناخت اقتصاد هر کشوری بهتر می‌توان پتانسیل‌ها و بازارهای صادراتی موجود در آن را کشف کرد. در جدول زیر به مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی این کشور براساس آخرین داده‌های سازمان‌های بین‌المللی در سال 2018 اشاره می‌کنیم.

شاخص‌های اقتصادی
توضیحات
تولید ناخالص داخلی
7.5 میلیارد دلار
تورم
3.5 درصد
بیکاری
3 درصد
میزان سرمایه‌گذاری خارجی
155 میلیون دلار
مهم‌ترین محصولات کشاورزی
لوبیا، تنباکو، گردو، سیب‌زمینی، عسل
مهم‌ترین محصولات معدنی و صنعتی
محصولات نساجی، طلا، فلزات گران‌بها
سهم بخش‌های مختلف از تولید ناخالص داخلی
کشاورزی (14.6)، صنعت (31.2) و خدمات (54.2)
نرخ برابری پول با دلار
68 صوم در مقابل یک دلار آمریکا
ذخایر ارز و طلا
2 میلیارد دلار
عضویت در سازمان‌های مهم
WTO،CIS،IMF، اوراسیا و پیمان شانگهای

مهم‌ترین شرکا تجاری قرقیزستان کدام کشورها هستند؟

هر کشوری معمولا برخی شرکا تجاری مهم دارد که بیشترین حجم داد و ستد را با آنها دارد. انتخاب شرکا تجاری به موضوعاتی از قبیل پشتوانه روابط سیاسی، سیاست تجاری کشورها، میزان توسعه‌یافتگی اقتصاد آنها و حتی مسائل حمل‌ونقل و فاصله جغرافیایی دو کشور بستگی دارد. در این خصوص یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری قرقیزستان، کشور روسیه است. این شراکت تجاری ریشه در روابط تاریخی و سیاسی دو کشور طی سالیان متمادی دارد. با این حال، کشورمان در میان شرکا مهم تجاری این کشور آسیای میانه حضور ندارد که به خوبی جای خالی محصولات ایرانی را در این کشور نشان می‌دهد.

صادرات قرقیزستان بیشتر به کدام کشورها است؟

اشاره شد که این کشور به آب‌های آزاد دسترسی ندارد. چنین مساله‌ای می‌تواند بر روی تجارت یک کشور بسیار تاثیرگذار باشد. با این حال قرقیزستان علاوه بر کشورهای همسایه تلاش کرده تا کالاهای خود را که عمدتا محصولات معدنی و کشاورزی هستند به سایر کشورهای جهان نیز صادر کند. براساس آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال 2018 کشورهای ایتالیا، چین، هلند، روسیه، فرانسه هر کدام به ترتیب با میزان 19.25، 10.29، 10.15، 8.47 و 6 درصد مهم‌تریم مقاصد صادراتی این کشور آسیای میانه بوده‌‌اند.

صادارت قرقیزستان

داده‌های سازمان تجارت جهانی در سال 2018 نشان می‌دهد که مقصد بسیاری از کالاهای صادراتی قرقیزستان به کشورهای اروپایی است.

علاوه بر کشورهای فوق، کشورهایی از قبیل ازبکستان، اسپانیا، کره جنوبی، ژاپن و آلمان مهم‌ترین مقاصد کالاهای قرقیزستان در سال 2018 هستند. در میان این کشورها، سه کشور ازبکستان، چین و روسیه همسایه و مابقی کشورها بیشتر از کشورهای اروپایی هستند.

 بیشترین واردات قرقیزستان از کدام کشورها است؟

پاسخ به این سوال برای بسیار از تجار و بازرگانان مهم خواهد بود. چرا که می‌توانند رقبا خود در بازارهای هدف را به خوبی بشناسند. هر چند که این رقبا در کالاها و زیرگروه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. همانطور که قبلا هم اشاره شد، روابط روسیه و قرقیزستان در تمام حوزه‌های سیاسی، امنیتی، دفاعی و تجاری از گذشته‌های دور تاکنون بسیار مستحکم بوده است. این مساله باعث شده تا بیشترین حجم واردات آن نیز از کشور روسیه صورت بگیرید. بعد از آن با اختلاف کشور چین همسایه جنوبی آن قرار دارد. براساس آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) روسیه و چین به ترتیب 38.9 و 16.55 درصد از کل واردات قرقیزستان را به خود اختصاص داده‌اند که حجم بسیار قابل‌ توجهی است.

واردات قرقیزستان

آمارهای سازمان‌ تجارت جهانی (WTO) در سال 2018 نشان می‌دهد که کالاهای روسیه با اختلاف بسیار زیاد در صدر محصولات وارداتی قرقیزستان قرار گرفته‌اند.

بعد از کشورهای چین و روسیه مابقی کشورها هر کدام سهم اندکی از واردات این کشور دارند که به ترتیب شامل ایتالیا 5، آمریکا 4، کره جنوبی 2، ترکیه 2 درصد است. علاوه بر این موارد کشورهای دیگری نیز وجود دارند که هر کدام در حد یک یا دو درصد از واردات آن را شامل می‌شوند. با این حال، آن چیزی وجه مشترک این آمار بوده، جای خالی حضور پررنگ تجار ایرانی و کالاهای کشورمان است.

 لیست مهم‌ترین کالاهای وارداتی قرقیزستان

هر کشوری بنا به نیازهایی که دارد برخی اقلام را بیش از سایر کالاها وارد می‌کند. به عنوان مثال، کشور روسیه علی‌رغم صادرات زیاد نفت، اما یکی از واردکنندگان مهم محصولات غذایی محسوب می‌شود. چرا که آب‌وهوای آن کشور بیشتر سرد و خشک بوده و همین موضوع باعث شده تا نیاز به واردت محصولات غذایی داشته باشد. قرقیزستان نیز با توجه به محصولات و تولیدات داخلی خود، نیاز به وارد کردن برخی از گروه‌های کالایی دارد. از آنجا که این کشور به لحاظ صنعتی و تکنولوژی کشوری تقریبا ضعیف محسوب می‌شود، بنابراین بیشترین نیازهای وارداتی آن نیز در این گروه کالاها جای می‌گیرد. آمار زیر برگرفته از آخرین آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) بوده که ارزش دلاری کالاهایی که بیشترین میزان واردات به قرقیزستان را داشته به ترتیب نشان می‌دهد.

1: ماشین‌آلات، تجهیزات مکانیکی، دیگ‌های بخار، انواع قطعات صنعتی و تجهیزات مربوط به آنها
3: قطعات آهنی و فولادی مختلف
5: سوخت‌های فسیلی (نفت)، روغن‌های معدنی و محصولات تقطیر آنها، قیر و مواد مختلف معدنی
7: ابزارهای عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی
9: مبلمان، انواع سازه‌های چوبی، لامپ و وسایل روشنایی
11: انوع مختلف کاغذ و مقوا
2: انواع وسایل برقی، تجهیزات و قطعات آنها، دستگاه‌های ضبط صوت، تلویزیون و قطعات آنها
4: انواع وسایل نقلیه مختلف و قطعات مربوطه
6: پلاستیک و انواع محصولات مختلف پلاستیکی به اضافه انواع مختلف دارو و تجهیزات پزشکی
8: سنگ‌های معدنی، محصولات شیمیایی، لاستیک
10: خربزه، مرکبات و سایر انواع میوه
12: عطر و اسنانس به اضافه انواع مختلف لوازم آرایشی بهداشتی

وضعیت تجارت ایران با قرقیزستان

ایران در سالیان اخیر تلاش کرده تا با کشورهای مختلف آسیای میانه روابط سیاسی و اقتصادی مستحکم‌تری برقرار کند. وجود اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی فراوان در کنار نزدیکی جغرافیایی باعث شده تا تجار ایرانی نیز کم‌کم به فکر تجارت و ایجاد ارتباطات اقتصادی با این کشورها باشند. نمونه پرطرفدار آنها را می‌توان گرجستان نام برد که در چند سال اخیر یکی از مقاصد اصلی گردشگری، سرمایه‌گذاری و صادرات ایرانی‌ها بوده است. با این حال، پتانسیل و بازار این کشورها از جمله قرقیزستان به گونه‌ای است که بتوان بیشتر بر روی صادرات کالا به آنها تمرکز کرد.

روند صادرات ایران به قرقیزستان

در دهه 90 صادرات به این کشور توسط تجار و صادرکنندگان کشورمان تا حد بسیار قابل توجهی بالا رفته است. با این حال، میزان واردات از قرقیزستان به داخل کشورمان چندان بالا نیست. به همین دلیل در طول سالیان مختلف تراز تجاری کشورمان همواره با اختلاف قابل توجه وضعیت مثبتی داشته است.  آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که طی سالیان گذشته ارزش دلاری کالاهای صادراتی به این کشور بین 20 تا 40 میلیون دلار بوده است.

آخرین آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که در سال 1397 به مقدار 33 میلیون دلار کالا از ایران به قرقیزستان صادر شده است.

آمارها نشان می‌دهد که حجم صادرات ایران به این کشور طی سالیان اخیر در نوسان بوده است. با این حال، همواره تراز تجاری ایران مثبت بوده است. بد نیست بدانیم که این کالاها شامل چه اقلام و گروه‌هایی بوده است.

 لیست کالاهای صادراتی ایران به قرقیزستان

آمارها از گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال 1397 نشان می‌دهد که برخی از اقلام و کالاها در صدر کالاهای صادراتی از ایران به قرقیزستان هستند. برخی از محصولات کشاورزی معروف ایرانی مانند پسته و خرما در این لیست دیده می‌شود. در نمودار زیر به ترتیب لیست 15 قلم کالای صادراتی از ایران به این کشور دیده می‌شود که به ترتیب ارزش دلاری آنها نشان داده شده است.

در سال 1397 محصولات پسته و رنگ روغنی براق ساختمانی به ترتیب به میزان 4803 و 4008 هزار دلار در صدر لیست کالاهای صادراتی ایران به قرقیزستان قرار داشته‌اند.

بد نیست در اینجا به لیست مهم‌ترین اقلام وارداتی از این کشور به ایران نیز اشاره کنیم. مهم‌ترین این اقلام به ترتیب شامل گوشت گوسفندی غیرمنجمد، لوبیا چشم بلبلی، لاشه گوشت، لوبیا سفید، لوبیا چیتی، پنبه، ماش خوراکی، جو پرک شده و سایر اقلام دیگر کشاورزی و مواد غذایی است.

نظر دهید

پاسخ دهید

بانک اطلاعات و لیست صنایع خادم صنعت
Logo
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0