ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanPersianRussianSpanishTurkish

تجارت با سوریه

تـجـارت بـا سـوریـه

سوریه کشوری در جنوب غرب آسیا و در کنار سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. این کشور از شمال با ترکیه، از شرق با عراق، از غرب با لبنان و از جنوب با اردن هم مرز است. دمشق پایتخت سوریه است. حلب دومین شهر پر جمعیت سوریه است. از دیگر شهرهای مهم سوریه می توان لاذقیه، حمص، حماه، دیر الزور و معره النعمان نام برد. بندرهای مهم سوریه عبارت‌اند از لاذقیه، طرطوس و بانیاس که در کنار دریای مدیترانه واقع شده‌اند. کشـور سوریـه دارای جـمعیت 18 میـلیـون نفر و مسـاحـتی حـدود 185180 کیـلومـترمـربع بوده و زبــان رسـمی ایـن کشـور عـربی می باشد. موقعیت سوریه در غرب آسیا و ساحل شرقی مدیترانه در طول تاریخ جایگاهی استراتژیک به این کشور بخشیده ‌است.

اقتصاد کشور سوریه

اقتصاد سوریه بر سه ‌پایه صنایع، کشاورزی و تجارت بنا شده‌ است.
کشاورزی
یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد سوریه کشاورزی می باشد. میوه و دانه‌های خوراکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این کشور می‌باشند. تولید پنبه نیز در سوریه از جایگاهی ویژه ای برخوردار است. این کشور تنها کشور عربی صادرکننده پنبه به کشورهای جهان می‌باشد و پنبه این کشور از مرغوب‌ترین پنبه‌های جهان است.
نفت، گاز و فلزات
از دیگر ستون‌های اقتصاد سوریه نفت و گاز طبیعی می توان نام برد.
صنعت
صنعت بخش مهمی از اقتصاد سوریه را تشکیل می‌دهد. صنعت نساجی و انواع صنایع غذایی، صنایع تبدیلی و مهندسی و ساخت لوازم الکتریکی خانگی، دستگاه‌های الکترونیکی و صنایع شیمیایی مانند تولید مواد شوینده و صنایع تولید کابل‌های فشار قوی و فشار متوسط و صنایع ماشین‌سازی و تراکتورسازی ساخت تجهیزات کشاورزی و راه‌سازی و صنایع پوشاک و کاغذسازی از آن جمله‌ می باشد.
محصولات عمده کشاورزی آن شامل گندم، جو، پنبه، عدس، نخود، چغندر قند ، گوشت گاو، گوشت گوسفند، تخم مرغ، مرغ، شیر می باشد.
محصولات عمده صنعتی آن نفت و منسوجات، پردازش مواد غذایی، نوشیدنی ها، توتون و تنباکو، سنگهای فسفات، سیمان و مونتاژ خودرو می باشد.
محصولات عمده معدنی آن نفت، فسفات، کروم و سنگ معدن منگنز، آسفالت، سنگ آهن، سنگ مرمر، گچ و برق آبی می باشد.

تـولید نـاخـالـص داخـلی 24.6 دلـار و درصـد رشـد GPD ایـن کـشور 36.5- می بـاشـد و نـرخ تـورم 25.5% و نـرخ بیکـاری در ایـن کـشور 50درصـد می بـاشد و سـهم بـخش کشـاورزی 20% و سـهم صـنعـت 19.6% و سـهـم خـدمـات 60.4% از GDP می بـاشـد.
طبـق آمار سال 2015درامـد سـرانه 2900 دلـار می بـاشد.
ذخایر ارزی و طلای این کشور منطبق با آمار 2017 معادل 0.4 میلیارد دلار می باشد.

صادرات و واردات در سوریه

کشورهای عمده وارد کننده کالا از سوریه

لبنان 34.6%، اردن 11.6%، چین 9.4%، ترکیه 8.2%، عراق7.7% و تونس4.9%

کشورهای عمده صادر کننده کالا به سوریه

روسیه 22%، ترکیه 20% و چین 11.3%

کالاهای صادراتی برای تجارت با سوریه

قهوه، چای، ادویه جات، ترشیجات، میوه جات و آجیل و پوست مرکبات، چربی ها و روغن های گیاهی و حیوانی، سبزیجات خوراکی، حبوبات دانه ها و میوه ها، صابون صنعتی یا دارویی، مواد فعال سطحی آلی، مواد شستشو، پوشاک ولوازم جانبی، محصولات لبنی، تخم پرندگان، عسل طبیعی، سنگ، گچ و سیمان می باشند.

کالاهای وارداتی برای تجارت با سوریه

ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی، ضبط و پخش کننده های صوتی، تلویزیون، وسایل نقلیه غیر از راه آهن و قطعات و لوازم جانبی آنها، پلاستیک، وسایل مکانیکی، راکتورهای هسته ای، دیگ های بخار، قطعات، قارچ، شکر و قند، چربی ها و روغن های گیاهی و حیوانی، قهوه، مالت، ادویه جات، غلات، آهن و فولاد ، محصولات دارویی و دخانیات می باشند.

روابط کشور سوریه با جهان در سال 2018 ( میلیارد دلار )

صادرات: 0.7
واردات: 6
تراز تجاری: 5.3 –
حجم تجارت: 6.7

روابط ایران و سوریه

به گزارش ایران اکسپو، روابط ایران و سوریه را می‌توان کهن‌ترین روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی بین ایران و یکی از کشورهای عربی منطقه خاورمیانه دانست و بر همین اساس سوریه از کشورهای اولویت دار بازار هدف ایران در تجارت است.
هرچند سهم سوریه از تجارت ایران رقم کوچکی است، ایران همواره جز و شرکای اصلی تجاری سوریه بوده است. بر اساس آخرین اطلاعات سازمان توسعه تجارت، ایران پس از عربستان سعودی (با سهم 8 /22‌ درصدی) و امارات (با سهم 2 /11 درصدی) سومین صادرکننده عمده کالا به سوریه است و 3 /8 درصد از بازار واردات این کشور را در اختیار دارد.

کالاهای صـادراتي ايـران به سـوريه

شیرآلات برنجي، قرص کپسول، شیرخشک، شیشه ساختماني، کلاف ساده، خمیرمایع، کاشي، روغن پایه کشتي، متانول کشتي، قطعات خودرو و میلگرد

کالاهای وارداتـي ايـران از سـوريه

روغن زیتون بکر، سایر روغن ها، سبزیجات و میوه ها در سرکه، زیتون محفوظ شده، منجوق شیشه ای

نظر دهید

   پاسخ دهید

   بانک اطلاعات و لیست صنایع خادم صنعت
   Logo
   بازیابی رمز عبور
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0